Dodany: 28.05.2007 18:39|Autor: jenny

Niezwykle barwna opowieść o Galilei

Egipt. Aleksandria. Młody Jeszua bawi się z innymi chłopcami.

"(...) i wówczas wpadł na mnie całym impetem kolejny raz, bo zawsze wykorzystywał to, że jest silniejszy i większy ode mnie, i kiedy uderzył mnie od tyłu, gdy się tego zupełnie nie spodziewałem, krzyknąłem, czując, jak wychodzi ze mnie moc:
- Już nie pójdziesz dalej swoją drogą!
Pobladł i runął na piasek, a wszyscy natychmiast stłoczyli się wokół niego. (..)
- On nie żyje - powiedział Mały Józef"*.

Przerażony tym, że stał się powodem śmierci Eleazara, sprawia też, że chłopiec wraca do świata żywych. Jednak w tej jednej chwili wszystko się zmienia. Nie chcą go tutaj. Zapada decyzja o powrocie całej rodziny do Galilei.

Tak zaczyna się pasjonująca powieść o młodzieńczych latach Jezusa Chrystusa.

Wszystko, co napisał wydawca o tej książce, to szczera prawda. Czytelnik nie znajdzie w niej taniej sensacji rodem z "Kodu Leonarda". Nie ma w niej też akcji trzymającej w napięciu. Wspaniale oddany klimat tamtej epoki, barwnie opisane obyczaje Żydów w Aleksandrii, Jerozolimie i Galilei sprawiają, że lektura jest niezwykle zajmująca. Anne Rice szczególnie zadbała o realia historyczne. Nie jestem osobą podatną na opisy literackie, a mimo to świat, jaki przedstawiła autorka, poruszył moją wyobraźnię. Jest to dla mnie żywy dowód jej ogromnego talentu. Gdy przyszła niedziela, czułam smak szabatu, a idąc do kościoła podświadomie oczekiwałam, że zastanę tam rabina, że będziemy czytać pisma i wieść dysputy religijne.

Jezus Chrystus to temat niezmiernie trudny, bardzo łatwo przesadzić w jedną bądź w drugą stronę. Anne Rice zachowała złoty środek. Oparła się na przekazach historycznych oraz ewangeliach apokryficznych, ale nie przykleiła Chrystusowi nowomodnych łatek, ani nie próbowała na siłę wyjaśniać niewyjaśnialnego. Zachowała zgodność z Biblią, jednocześnie po mistrzowsku posługując się fikcją literacką.

Jest to książka, która wywarła na mnie ogromne wrażenie, zarówno ze względu na sposób ujęcia tematu, jak też na kunszt literacki autorki. Jest to książka, do której się wraca. Serdecznie wszystkim polecam.

* Anne Rice, "Chrystus Pan. Wyjście z Egiptu", tłum. Aleksander Gomola, wyd. Rebis, 2007, s. 9.

Użytkownik: masteroff 29.05.2009 11:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Egipt. Aleksandria. Młody... | jenny
Bez dwóch zdań. Zgadzam się z powyższym komentarzem. Książkę czytałem z zachwytem i podziwem dla pracy, jaką włożyla autorka w jej napisanie. Proszę tylko zwrócić uwagę na ilość tekstów źródłowych! Jakość opisów, ich wiarygodność, precyzyjność przenosi nas w świat, w którym dorastał Jezus. Po przeczytaniu powieści powiedziałem: tak mogło być, tak naprawdę mogło być! Niedawno zakupiłem (szczęśliwy traf?) kontynuację, na którą długo czekałem. I gdy nadejdzie odpowiedni czas, przeczytam ją. I mam nadzieję, że wzbudzi we mnie podobne odczucia, jak "Chrystus Pan. Wyjście z Egiptu". Światowa klasa.