Dodany: 16.10.2011 16:51|Autor:

z okładki


Profesor Pietra Rivoli zabiera czytelnika w fascynującą podróż dookoła świata, żeby prześledzić losy swojej bawełnianej koszulki za sześć dolarów. Wędrując na pola bawełny w zachodnim Teksasie i do fabryki odzieżowej w Chinach, na negocjacje handlowe w Waszyngtonie i na targ z używaną odzieżą w Afryce, autorka bada funkcjonowanie handlu międzynarodowego na przykładzie historii tego prostego produktu. Łącząc frapującą opowieść z dobrą podbudową naukową, pokazuje, że zarówno krytycy globalizacji, jak i jej orędownicy upraszczają świat międzynarodowej wymiany handlowej.

W toku rozmów z biznesmenami z różnych stron świata autorka była zmuszona skonfrontować własne wyobrażenia o politycznych, gospodarczych i etycznych skutkach globalizacji z rzeczywistością. Jako tradycyjnie wykształcona ekonomistka spodziewała się, że historia koszulki ukaże niepodważalne korzyści z wolnego handlu w skali światowej i błędność idei ruchu antyglobalizacyjnego. Tymczasem odkryła, że „wolny rynek” zazwyczaj wcale nie jest wolny, że nawet najbardziej zagorzali sprzymierzeńcy wolnego handlu regularnie odnoszą korzyści z jego ograniczania i że domniemane „ofiary” globalizacji są często jej największymi beneficjentami. Chociaż dyskusja na temat globalizacji nadal koncentruje się wokół zagrożeń i nadziei, jakie niesie z sobą konkurencja na rynku, to autorka dochodzi do wniosku, że na losy jej T-shirta w równym stopniu co rynek wpływa również polityka.


Pietra Rivoli jest profesorem nadzwyczajnym w McDonough School of Business Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, gdzie specjalizuje się w biznesie międzynarodowym, finansach i zagadnieniach społecznych związanych z biznesem.


„Książkę Rivoli czyta się doskonale, jak dobrą literaturę faktu. Wolna jest od ekonomizmów, choć pozwala doskonale zrozumieć mechanizmy działania ekonomii i globalnego rynku. Napisana jest z dobrą dziennikarską werwą i widać, że za każdą linijką tekstu kryje się olbrzymia wiedza. Książkę śmiało można polecić każdemu inteligentnemu i ciekawemu świata czytelnikowi. Zwolennicy i krytycy globalizacji znajdą w niej wiele argumentów i faktów, które pomogą w doprecyzowaniu własnych poglądów”.

Edwin Bendyk, dziennikarz tygodnika „Polityka”

[Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 328
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: