Dodany: 01.11.2011 22:18|Autor: zuzu00

Wreszcie coś prawdziwego!

Mieszkańcy dużych miast na co dzień obcujący z ludźmi takimi jak główna bohaterka - Kamila "Kuka" Kurzeja, zakochają się w tej książce. Jest ona kontrowersyjna, wulgarna. Jeżeli zaczytywaliście się w Jeżycjadzie Małgorzaty Musierowicz, musicie sięgnąć po tę książkę. Powieść, w przeciwieństwie do najnowszych pozycji znanej poznanianki, która zatrzymała się chyba gdzieś na przełomie lat 80.-90., pokazuje życie współczesnych nastolatków w sposób niesamowicie realny.

Kuka jest pewna siebie, samolubna, zagubiona w świecie. Nie potrafi zrozumieć, że nie wszyscy muszą się z nią zgadzać, kłóci się o każdą błahostkę, ma nieznośnego ojca, zastraszoną matkę i dwóch braci - Andrzeja i Dawida. Powieść opowiada o codziennym życiu Kamili - szkole, imprezach, kłótniach z rodzicami i przyjaciółmi, piciu alkoholu, paleniu papierosów i leżeniu na ziemi po to, żeby się rozchorować.

Na początku czytało mi się ciężko. Korporacja Ha!art znana jest z wydawania pozycji kontrowersyjnych i niełatwych. Taka jest też ta książka. Na pierwszy rzut oka wydaje się łatwa i przyjemna, jednak obcowanie z Kuką, która przypominała mi część moich "wyższych" znajomych gardzących kulturą masową i narzekających na cały świat, wcale nie jest takie łatwe. Wydaje mi się, że Kuka jest krakowskim odpowiednikiem warszawskiego hipstera. Jej myśli i działania ukazują nam, że czuje się lepsza od innych i właśnie na tym polega jej główny problem. Musi wszystko w kółko udowadniać innym i sobie.

Polecam bardzo gorąco! Można się z tej książki nauczyć, jak traktować innych ludzi, żeby samemu czuć się dobrze.