Dodany: 06.11.2011 13:12|Autor: adasko144

Ogólne> Matury

Jerzy Popiełuszko i inni… POMOC w doborze literatury

Tematem mojej prezenatcji maturalnej z Jezyka Polskiego jest "Jerzy Popiełuszko i inni… jako bohaterowie potwierdzający, że wolność jest w nas. Rozważ problem, odwołując się do różnych tekstów kultury"

W pracy chce umiescic oczywiscie J.Popieluszke, Chrystusa, Jana Pawla II, Mahatme Gandhiego i Dalajlame.

Moj dylemat polega na tym iz nie wiem do konca na jakich utworach sie oprzec moze to byc film lub ksiazka.

Prosze o utwory i filmy ktore moge w mej pracy zawrzec.

Z gory dziekuje i pozdrawiam
Użytkownik: ktrya 06.11.2011 13:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Tematem mojej prezenatcji... | adasko144
Jeśli chodzi o filmy to na pewno
Popiełuszko. Wolność jest w nas.
-Karol. Człowiek, który został papieżem oraz Karol. Papież, który pozostał człowiekiem.
-Jan Paweł II

i możesz do tych postaci dodać kardynała Wyszyńskiego i film: Prymas Tysiąclecia
Użytkownik: Snookerka 06.11.2011 18:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Tematem mojej prezenatcji... | adasko144
"Wolność jest w nas" - do takiego tematu idealnie. moim zdaniem, pasuje Inny świat: Zapiski sowieckie (Herling-Grudziński Gustaw), było tam kilka przykładów osób, które chciały zachować wewnętrzną wolność mimo zewnętrznego zniewolenia.

Jeśli chcesz pisać o Chrystusie, to koniecznie korzystaj z Pisma św., z Ewangelii.

O ks. Popiełuszce jakiś czas temu czytałam to: Świadek prawdy: Życie i śmierć księdza Jerzego Popiełuszki (Kindziuk Milena), też może się przydać.

O Janie Pawle II - skorzystaj z Jego książek "Dar i tajemnica", "Pamięć i tożsamość", możesz sięgnąć do przemówień z pierwszych pielgrzymek do Polski, dużo w nich było o wolności.