Dodany: 24.11.2011 17:28|Autor:

Ciekawość zawsze była darem czy też przekleństwem człowieka. Na przestrzeni dziejów niektórzy ludzie odkrywali w sobie powołanie do badania i przekraczania granic znanego świata. Dzięki śmiałym wyprawom zmienili oni - zarówno mężczyźni, jak i kobiety - nasze postrzeganie otoczenia i odkryli przed nami naszą planetę. Co pcha wielkich odkrywców do podróżowania po nieznanych, nieprzyjaznych krainach, do podejmowania niewyobrażalnych wyzwań i ryzykowania własnym życiem?

W cyklu 40 wnikliwych biografii opisano życie, motywy i pasje największych podróżników, przedstawiając kontekst ich wspaniałych wyczynów.

Marianne North zaczęła podróżować dopiero po czterdziestce; Francis Garnier prześledzenie biegu Mekongu przypłacił nieludzkim wysiłkiem i nieomal utratą zmysłów; Edward Wilson dwukrotnie uczestniczył w ekspedycjach Scotta na biegun południowy, by w końcu zginąć razem z nim, pokonany przez Amundsena; Nain Singh przemierzył pieszo olbrzymie odległości, licząc każdy krok, by sporządzić mapę zakazanego terytorium Tybetu. A największy bodaj krok w nieznane zrobił Jurij Gagarin w swej maleńkiej kapsule kosmicznej.

Napisana przez międzynarodowy zespół wybitnych pisarzy podróżniczych, dziennikarzy i historyków, książka ta jest uporządkowana tematycznie i rozpoczyna się od podróży oceanicznych sprzed 500 lat, kiedy nastała wielka epoka udokumentowanych odkryć geograficznych. Tematy następnych rozdziałów to: ziemia, rzeki, lód polarny, pustynie, życie na Ziemi oraz nowe granice.

Wielu bohaterów tej książki pozostawiło barwne relacje z własnych podróży, niektórzy z nich byli znakomitymi malarzami, rysownikami i fotografami.

W książce zamieszczono piękne obrazy, zdjęcia, sztychy i mapy, a także liczne cytaty, dzięki którym możemy dowiedzieć się, jak wielcy odkrywcy sami widzieli i opisywali swoje przygody.

[Bosz, 2011]