Dodany: 18.06.2007 11:55|Autor: orientalna

"Sprawa osobista"

Wystawiłam podanej książce ocenę "rewelacyjna". Z kilku powodów. Po pierwsze, autor jest Japończykiem(uwielbiam ten naród), po drugie, książka jest naprawdę godna uwagi.

Czytając, nie mogłam się nadziwić, jak dorosły mężczyzna może się zachowywać w taki sposób na wieść o tragedii rodzinnej. Gdyby to dotyczyło mojego towarzysza życia, postąpiłabym podobie jak miała to uczynić jego żona (gdyby dowiedziała się, że ów małżonek nie uczynił wszystkiego, aby ratować to maleńkie i bezbronne istnienie). Rozumiem, że chciał jej oszczędzić cierpienia i nie powiedział o niczym, ale to nie dawało mu żadnych podstaw, żeby szukać pocieszenia u innej kobiety w takim momencie. Jednak jako osoba, która nigdy nie doświadczyła podobnej sytuacji, nie mam najmniejszego prawa oceniać postepowanie głównego bohatera. Mimo to podczas czytania czułam pewnien niesmak, ale to i tak nie zmniejszyło mojej sympatii do głównej postaci książki.

Polecam osobom, które lubują się w specyficznej japońskiej literaturze.

Użytkownik: jakozak 19.06.2007 11:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Wystawiłam podanej książc... | orientalna
Czytam już po raz kolejny Twoją wypowiedź. Mam Ci ochotę na nią odpowiedzieć. Ale cóż ja Ci powiem?
Że czytałam? Że wstrząsnęła mną, że spodobała mi się, że oceniłam na piątkę?
Jest bardzo dobrą książką. Porusza bardzo trudne tematy. Zmusza do przemyśleń.
Zachowanie głównego bohatera? Ocena? Ano, jak słusznie zauważyłaś, im więcej doświadczeń życiowych, tym mniej krytyki co do postępowania osób niedoskonałych. Wszyscy jesteśmy niedoskonali, omylni, z lekka bojaźliwi i nie do końca mądrzy. Wszyscy z wiekiem nabywamy doświadczenia, dystansu, pamiętamy o swoich błędach.
Książka dlatego dobra, że każe zastanowić się nad sobą, rozliczyć siebie, a potem dopiero wskazywać palcem: oto wredny, głupi typ. :-)
Dobrze, że to napisałaś.