Dodany: 30.12.2011 10:56|Autor:

Książka: Nienawiść
Brown Jennifer
Notę wprowadził(a): Lwiica

Wyobraź sobie, że życzysz komuś śmierci i twoje pragnienie się spełnia. W dodatku zabójcą jest człowiek, którego kochasz.

Nick, chłopak Valerie, zaczął strzelać do uczniów w szkolnej stołówce. Dziewczyna, chcąc go powstrzymać, uratowała życie koleżance. A jednak oskarżono ją o współudział, ponieważ to ona wpadła na pomysł stworzenia listy ludzi, których oboje nienawidzili. Listy, według której Nick przeprowadził egzekucję. Teraz Valerie musi stawić czoło kolegom i wrócić do szkoły. Czy osoby przeznaczone do "odstrzału" kiedykolwiek jej wybaczą? I czy ona sama pogodzi się z rolą, jaką odegrała w masakrze?

[Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2011]

Użytkownik: Szeba 05.06.2015 15:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Wyobraź sobie, że życzysz... | Lwiica
Mimo że w książce to nie Jeremy strzela a jedynie unosi się nad wszystkim jego zły duch w postaci napomknień w rozmowach, to i tak skojarzenia są oczywiste - z "Jeremy spoke in class today". Autorka postanowiła na dokładkę wykorzystać jako motto cytat z utworu innego amerykańskiego zespołu, pewnie bliższemu współczesnym nastolatkom, niż jakieś dwudziestoletnie starocie, czyli starsze od bohaterów i czytelników docelowych powieści. Ok, zrozumiałam manewr i dlatego też w ogóle łagodniej podeszłam do oceny książki.

Widzimy szkolny światek w typowej? amerykańskiej rzeczywistości z perspektywy wyrzutka, a dokładnie dziewczyny wyrzutka wyrzutka i dziewczyny masowego szkolnego mordercy. A potem towarzyszymy dziewczynie Jeremiego wyjść z tego. Jakoś.

Dla mnie książka jest trochę za płytka, zbyt powierzchowna, bardziej fabularna, niż psychologiczna, co bym wolała i jak wydaje mi się byłoby lepszą realizacją tego całkiem niezłego pomysłu na poważną powieść dla młodzieży, ale może czasem lepsza jest prostota, byle dobrze i sprawnie skonstruowana, trafiająca precyzyjnie choć w jeden cel?
Książka porusza ważny temat, w przystępny sposób, unika moralizowania i - co wg mnie bardzo istotne - niebezpiecznego dołowania (choć do trochę amerykańskiego happyendu też można by się przyczepić).

Polecam, polecam również inne książki wydane w tej serii, dorosłym także - warto przeczytać.
Użytkownik: Szeba 05.06.2015 15:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Mimo że w książce to nie ... | Szeba
Ehm, spory "skrót" - towarzyszymy jej, kiedy próbuje wyjść z tego.