Dodany: 03.01.2012 01:51|Autor: mische

Czytatnik: Przeczytane

2012

suma(2012)= 14

---- Grudzień
Uczeń (Hjorth Michael, Rosenfeldt Hans) Dobra kontynuacja fajnej powieści kryminalnej autorstwa dwójki (oczywiście) szwedów.

Wściekłość i duma (Fallaci Oriana) Mocny głos w dyskusji na temat zderzenia świata zachodu i świata islamu.

Szkice piórkiem (Bobkowski Andrzej) Mądra i pięknie napisana książka. Do takich książek warto wracać

Europa: Rozprawa historyka z historią (Davies Norman) Historia Europy pióra Normana Daviesa. Lektura obowiązkowa dla każdego aspirującego europejczyka. Dobrze napisana, dobrze skompresowana ale nie pomija żadnych ważnych aspektów historycznych. Długa ale nie dłużąca się. Nooo i bardzo fajny pomysł ramek-pigułek, w których Norman opisuje ciekawostki i niuanse, co pozwala przetrwać przez mało porywające średniowieczne ;-)

---- Październik
Na tropie zła: Raporty profilera (Petermann Axel) Polecone przez kumpla z pracy... reakcja po przeczytaniu: 'Leszek, co ty mi dałeś za porytą książkę!
Ciemne sekrety (Hjorth Michael, Rosenfeldt Hans) Szwedzki kryminał z górnej półki. Zagadka stanowi zaledwie tło dla głównego bohatera. Bogata strona międzyludzka i psychologiczna. Dobra pozycja.

---- Wrzesień
Przerwa w pracy (Lisicki Paweł) Gniot.

---- Lipiec
Mój Irak (Hajnus Wojciech) Moja ocena pokrywa się z opinią Romana Polko z okładki: "Zapiski oficera z pierwszej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku świetnie oddają atmosferę tamtych dni [...] ze wszystkimi jej cieniami i blaskami"

---- Czerwiec
Dallas '63 (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) Wspaniałe czytadło. Lekka lektura uszyta na letnie wieczory :-) Fabuła wciąga jak wir wodny, a kraina stworzona przez Kinga jak zawsze bardzo działa na wyobraźnię.

---- Maj
Śnieg (Pamuk Orhan) Zupełnie nie dotarła do mnie ta powieść literackiego noblisty z 2006... miałcy i płascy bohaterowie; rozmemłana fabuła.
Swobodny upadek jak we śnie (Persson Leif Gustav Willy) Solidna i wciągająca trylogia policyjna. Po przeczytaniu pół nocy szperałem w necie, żeby zobaczyć jak to było z tym Palmem

---- Kwiecień
W innym czasie w innym życiu (Persson Leif Gustav Willy)
Między tęsknotą lata a chłodem zimy (Persson Leif Gustav Willy) Trudno powiedzieć, że to typowy kryminał, ale i tak bardzo przyjemnie się czyta.

---- Styczeń

Chłopiec z latawcem (Hosseini Khaled) Jestem bardzo kontent, że zaczynam nowy rok książką tak wspaniałą, mądrą i ciepłą.