Dodany: 14.01.2012 20:49|Autor: Viv87

Ogólne> Offtopic

1 osoba poleca ten tekst.

Blogi - co i jak i czemu


Witam, postanowiłam założyć bloga literackiego, po tym jak miesiącami czytałam wspaniałe blogi, na które udało mi się natrafić w sieci. Jednak jestem strasznym laikiem i nie chciałabym popełnić faux pas od razu na początku. Zdaję sobie sprawę, że jak w każdej społeczności, tak i między blogerami istnieją jakieś zasady "dobrego blogowania". Dlatego mam parę pytań, może ktoś z Was będzie umiał mi na nie odpowiedzieć:

1. Czy tworząc listę blogów, na które zaglądam, czy odwołując się do jakiegoś, powinnam najpierw napisać do właściciela z zapytaniem, czy nie ma nic przeciwko?
2. Zamieszczając zdjęcia okładek książek powinnam kogoś pytać o zgodę na ich umieszczenie, czy po prostu biorę zdjęcie z jakiejkolwiek strony (np. wydawnictwa)?

Wiem, że te pytania mogą się wydać prymitywne, pewnie takie są, ale wolę się głupio zapytać niż głupio zrobić :)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Wyświetleń: 2713
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 7
Użytkownik: anek7 14.01.2012 21:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, postanowiłam założ... | Viv87
Witaj:)

Co do pytania pierwszego - jeżeli robisz listę blogów na które zaglądasz nie trzeba prosić właściciela o zgodę. Blogi są dostępne publicznie i każdy może je sobie śledzić jak chce i kiedy chce.

Co do odwołań - to zasadniczo też nie ma potrzeby pytania o zgodę, ale przyjęte jest podanie linku, np. "Na blogu XXX (podajesz zlinkowany adres) przeczytałam o świetnej książce/akcji/imprezie..."

Natomiast jeśli chcesz zacytować jakiś fragment - bezwzględnie trzeba zapytać o zgodę. Każdy wpis obejmuje ustawa o prawach autorskich.

Zdjęcia - jeśli ze strony wydawnictwa to chyba nie trzeba prosić o zgodę (w końcu reklamujesz ich produkt) - ale tu nie mam 100% pewności.
Natomiast inna sprawa jest ze zdjęciami z prywatnych tron - tu również wchodzi w grę wspomniana wyżej ustawa.
Użytkownik: Viv87 14.01.2012 22:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Witaj:) Co do pytania ... | anek7
Bardzo dziękuję za odpowiedzi, wydawało mi się, że jest właśnie tak jak piszesz, ale lepiej się zawsze upewnić, zwłaszcza, że jestem w tym całym blogowaniu jak gość na obcej planecie.

Ustawę kiedyś musiałam dogłębnie poznać, ale widzę, że trzeba odświeżyć pamięć :)

Dziękuję raz jeszcze za pomoc :)
Użytkownik: asbb 14.01.2012 22:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Witaj:) Co do pytania ... | anek7
Jeśli chodzi o cytat, to – zgodnie z ustawą o prawie autorskim – nie jest wymagana zgoda autora, ale podanie źródła jest obowiązkowe. I nie ma znaczenia ile razy ktoś sobie napisze copyright i kopiowanie zabronione, zgodnie z prawem możesz cytować. (Oczywiście cytat nie jest przekopiowaniem w całości czyjegoś wpisu). Jednak nie nadużywałbym tego przepisu i w razie wątpliwości proponowałbym skontaktować się jednak z autorem.
Użytkownik: Viv87 14.01.2012 22:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli chodzi o cytat, to ... | asbb
Dziękuję za pomoc. :)
Użytkownik: psychot 19.02.2012 11:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Witaj:) Co do pytania ... | anek7
Widzę, że zaglądają tu prawdziwi specjaliści! Macie doświadczenie w tworzeniu własnych blogów? Także postanowiłam zacząć go tworzyć, jednak ciągle zastanawiam się gdzie. Piszę wiersze, uwielbiam się przenosić w ten inny poetycki świat. Może to niedorzeczne, ale do tworzenia bloga zainspirowała mnie ta strona: http://smierc.org sami zobaczcie, nie mam pojęcia dlaczego. Ilekroć zaglądam na nią (a nawet nie pamiętam czemu mi się otworzyła) to zastanawiam się dlaczego to ta strona. Przecież jestem pogodna i szczęśliwa... Może dlatego, że moje wiersze nie są, zwykle opisują przeżycia smutne, a czasem wręcz rozpaczliwe. W każdym razie życzę wam wszystkim do efektywnego tworzenia satysfakcjonujących blogów!
Pozdrawiam serdecznie!
Użytkownik: Viv87 20.02.2012 13:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że zaglądają tu pr... | psychot
Jeśli tylko masz ochotę coś pisać (wiersze, opowiadania, recenzje, cokolwiek) to myślę, że warto założyć bloga. Jeśli ci się to nie spodoba, zawsze można przestać, a jest to świetny sposób na pokazanie światu swojej twórczości, jaka by ona nie była, bez konieczności dostosowywania się do kogokolwiek. Ja swojego bloga prowadzę od miesiąca i, szczerze mówiąc, nie myślałam że da mi to tyle radości i satysfakcji. Zaglądam tam sobie codziennie i cieszę się jak dziecko z każdego komentarza i każdych odwiedzin. Ciągle uczę się czegoś nowego - jak wrzucić baner, jak zrobić link itp. proste rzeczy, które stanowiły dla mnie czarna magię. Poza tym literacka blogosfera (jeśli tak to można nazwać) jest tworzona przez przesympatycznych ludzi, którzy chętnie pomagają i zachęcają do dalszej pracy. Dlatego jeśli się zastanawiasz, to polecam spróbować :)
Użytkownik: Czytaa 16.05.2014 11:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam, postanowiłam założ... | Viv87
Ogólnie oczywiście, że wśród blogerów są zasady jak w każdej innej subkulturze czy społeczności, natomiast blogerzy to nie jest jednolita subkultura dlatego też obyczajów i zasada jest mnóstwo w każdym razie najważniejsze, zachowywać się zgodnie z ogólnie przyjętą netykietą w internecie i to raczej powinno wystarczyć.
W sprawach ściśle związanych z zakładaniem odsyłam do wpisu "Jak załozyć bloga" http://freshmail.pl/blog/ciekawostki/zalozyc-bloga/ wpis o tyle fajny, że bardzo dobrze obrazuje jakich błędów nie popełniać w czasie zakładania i w późniejszych okresach. W kwestii ochrony wartości dodam, że wpis jest na blogu FreshMail.
Ogólnie jak ktoś napisał wyżej blogerzy to fajna i życzliwa subkultura, kwestia żeby się angażować i dawać coś od siebie, a nie tylko brać, bez zamiaru oddania czegoś innym.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: