Dodany: 15.01.2012 18:59|Autor: mattrick

Ogólne> Matury

Wizje świata w literaturze SF - prośba o poradę


Witam! Tematem maturalnym który sobie wybrałem jest "Wizje światów w literaturze S-F". Mój pomysł na całość prezentacji polega na wybraniu dzieł na zasadzie przedstawienia różnych nurtów, możliwości w którą stronę podąży ludzkość:
1) antyutopia/dystopia
2) katastrofa
3) utopia

Moim drugim założeniem było także unikać klasycznych autorów, tekstów, których jest pełno i się "przejadły". W związku z tym wybrałem następujące książki:

dystopia - "Metro 2033" autorstwa Dmitrija Głuchowskiego. Chciałem tą książkę zawrzeć w swojej pracy ponieważ książka jest nowa (2007), według mnie autor zaprezentował nowy, unikatowy świat, świetnie opisał klimat życia w społeczeństwie po zagładzie (rozwój społeczności w tunelach metra, odosobnienie, chęć przetrwania za wszelką cenę, tworzenie się stronnictw politycznych takich jak faszyści, naziści). Do tego dochodzi wciągająca akcja.

katastrofa [opis zniszczenia świata, przyrody] - Andre Norton "Świt 2250". Wspaniałe opisy post-nuklearnego świata, przestroga dla ludzkości.

katastrofa cz. 2 [degradacja ludzkości pod względem moralnym, obyczajowym i technologicznym] - Kim Stanley Robinson "Dziki brzeg".

utopia - tu właśnie potrzebuję pomocy. Według mnie, żeby zakończyć przekrój przez różne wizje przyszłości, przydałaby mi się jakaś książka w której szczęśliwy, pokojowy rozwój ludzkości prowadzący do niesamowitego postępu technologicznego i kolonizacji przerywa jakaś inwazja obcych, lecz grupa bohaterów ich powstrzymuje i dalej wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Jednakże nigdy nie ciągnęło mnie w klimaty tak odległego sci-fi w klimatach space-opery i podobnych, więc nie mam pojęcia co mógłbym omówić.
Wyświetleń: 1697
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Rigel90 15.01.2012 22:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Tematem maturalnym... | mattrick
To nie jest nowe i pisane było w czasie jedynej słusznej ideologii, lecz wizja bardzo utopijna, oryginalna i w taki ludzki sposób chwytająca za serce (optymizm rozrośnięty do granic absurdu, ale nie zawsze trzeba się dołować) - trylogia Siergieja Sniegowa "Ludzie jak bogowie". Nie ma, co prawda, inwazji na Ziemię, ale wszystko się mniej więcej zgadza plus wpółpraca kosmicznych ras przeciwko tym ZŁYM.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: