Dodany: 15.01.2012 21:56|Autor: marco15

Podróż do krainy dzieciństwa

Czy można ocalić zapomniany świat dzieciństwa? Zachować wspomnienia, które w dorosłym życiu ułatwią zrozumienie sposobu postępowania młodego człowieka? To ważne pytanie zdaje się myślą przewodnią książki Janusza Korczaka zatytułowanej „Kiedy znów będę mały”. Książki na swój sposób wyjątkowej, nie tylko ze względu na osobę autora, mającego szczególne miejsce w polskiej historii literatury, ale przede wszystkim oryginalnej w kwestii podjęcia tematu.

Bajkowa podróż dorosłego w dziecięcy świat, jako alternatywa wobec szarości dnia codziennego, stanie się formą poznania życia na różnych płaszczyznach. Co ciekawe, nowa rola, w jakiej znajdzie się główny bohater, odsłoni przed nim szereg problemów, z którymi będzie musiał się zmierzyć. Równocześnie pozwoli mu pochylić się nad mentalnością dziecka, by tym samym poznać jego potrzeby oraz zrozumieć trudności w komunikowaniu się ze światem dorosłych.

W takim ujęciu, literackie dzieło Janusza Korczaka można z całą pewnością potraktować jako kompendium wiedzy wychowawczej popartej doświadczeniem każdego z nas.