Dodany: 17.01.2012 19:14|Autor: e.wusia

Czytatnik: skraweczki

Hjalmar Söderberg "Doktor Glas"

"Człowiek pragnie byc kochany. Z braku miłości - chociaż podziwiany, z braku podziwu pragnie wzbudzać strach, a jeżeli nie osiągnie nawet tego, to pragnie wzbudzać chociaż wstręt i pogardę, chce poruszać ludzkie uczucia. Dusza wzdryga się przed próżnią, chce konataktu za wszelką cenę."

"Czasem sen odsłaniał przede mną pragnienia, o których nie chciałem myśleć, i żądze, do których nie chciałem się przyznać za dnia. Te pragnienia i żądze rozważałem potem w pełnym blasku słońca. Ale słabo znosiły światło dzienne i większość z nich ukryłem z powrotem w mrocznej głębi, tam gdzie było ich miejsce. W marzeniach sennych znów mogły wychodzić na powierzchnię. Poznawałem je jednak i szydziłem z nich nawet we śnie tak długo, aż straciły siły, żeby wydostać się ponownie na wierzch i żyć w rzeczywistym świetle dnia."

"Chcemy mieć wszystko, chcemy być wszystkim. Chcemy mieć radość szczęścia i całą głębię rozapaczy. Chcemy odczuwać patos działania i spokój widza. Chcemy wokół siebie pustynnej ciszy i zgiełku forum. Chcemy jednocześnie być pojedynczą myślą i głosem ludu; chcemy być i melodią, i akordem. Na raz! Jakże to możliwe!
>>Chcę pojechać końmi i popłynąć łódką<<"