Dodany: 30.06.2007 23:29|Autor:

Książka: Doktor Glas
Söderberg Hjalmar
Notę wprowadził(a): hburdon

Doktor Glas to młody, cieszący się uznaniem sztokholmski lekarz, żyjący na przełomie XIX i XX w., który czuje się znudzony, zniechęcony do życia i ludzi, niezdolny do działania, samotny tak wśród przyjaciół, jak i w pracy. Marzy on o "wielkim czynie", który wyzwoliłby go z poczucia izolacji i niemocy.

Jego pacjentką zostaje młoda, piękna kobieta, która zwraca się do niego z prośbą o pomoc. Jest nieszczęśliwa w małżeństwie; czuje się zniewolona.

Kobieta ta staje się dla doktora Glasa obiektem uwielbienia i miłości, o czym ona sama nigdy się jednak nie dowie. To dla niej dokonuje on swojego "wielkiego czynu", który ma także jego wyzwolić z pustki i cierpienia.

Ale, co stanie się później...?

Jak przyznaje sam autor, "Doktor Glas" miał być czymś, co "jest jednocześnie pamiętnikiem i pełnogatunkową powieścią". I taka właśnie jest ta książka! Mamy tu emocjonującą akcję, a jednocześnie, dzięki notatkom z pamiętnika głównego bohatera, śledzimy jego myśli dotyczące intymnych pytań i problemów życiowych. Są one tak bliskie i tak po mistrzowsku postawione, że interesują nas wszystkich.

Hjalmar Söderberg (1869-1941), znakomity szwedzki pisarz, w Polsce właściwie nieznany, choć chętnie tłumaczony na inne języki. Jest mistrzem małych form prozatorskich. W Polsce ukazał się zbiór "Opowiastki" (2003). Jest również autorem "Den allvarsamma leken" (Poważna gra), do dziś uchodzącej za najlepszą szwedzką powieść miłosną, autobiograficznej powieści "Martin Bircks ungdom" (Młodość Martina Bircka), a także wielu opowiadań, esejów oraz dramatów.

[Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2003]