Dodany: 01.07.2007 15:32|Autor: joanna313b

Książka: Fima
Oz Amos

"Fima"

Do zainteresowania się tą pozycją skłonił mnie tajemniczo i egzotycznie brzmiący tytuł oraz nazwisko autora. Od czasu do czasu lubię sięgnąć po książkę, której akcja toczy się w odmiennym od naszego kręgu kulturowym.

Dzieło Amosa Oza przybliża czytelnikowi mentalność Izraelczyków i realia życia w tym kraju, pozwala także na bliższe zainteresowanie się konfliktem izraelsko-palestyńskim. Jej najważniejsze przesłanie jest uniwersalne: autor stawia przed czytelnikiem pytanie o sens i celowość ludzkiej egzystencji. Główny bohater - oczytany, żywo interesujący się polityką intelektualista - nie odnajduje na nie satysfakcjonującej go odpowiedzi. Doświadcza niemiłego uczucia, iż jałowe życie przecieka mu przez palce.

Książka porusza ważne pytania i nie mami łatwym, oczywistymi odpowiedziami, pozbawiona jest moralizatorskiego patosu. Takich pisarzy właśnie lubię. Polecam tę książkę każdemu, kto czuje potrzebę, by czasem choć na chwilę przystanąć, rozejrzeć się wokół i oddać pogłębionej refleksji.

Wyświetleń: 1902