Dodany: 05.02.2012 17:26|Autor: janeksan

Ogólne> Matury

Konflikty zbrojne w Afryce XX wieku i sposoby ich kreacji w wybranych tekstach kultury

Witam ;)

Mój temat prezentacji maturalnej brzmi: "przedstaw obraz konfliktów zbrojnych w Afryce XX wieku i sposoby ich kreacji w wybranych tekstach kultury".
Prosiłbym o podanie bibliografii, z której mógłbym skorzystać przy pracy nad prezentacją.

Będę wdzięczny za pomoc.
Użytkownik: MartineZ1988 05.02.2012 18:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam ;) Mój temat pre... | janeksan
Ja po "Wojnie Futbolowej" Kapuścińskiego zacząłem interesować się Afryką, wcześniej miałem bardzo mdłe wyobrażenie o temacie, nie potrafiłem rozróżnić czym różnią się tamtejsze kraje między sobą. Ciekawy okres w Afryce to właśnie jej dekolonizacja po II WŚ, i nadejście Zimnej Wojny, liczne konflikty religijno-etniczne, wspierane zarówno przez Zachód jak i Wschód. Jednak dopiero jak już wspomniałem, raczkuję w tym temacie. Wspomniana już Wojna futbolowa (Kapuściński Ryszard) to świetny tytuł, w którym czytelnik obserwuje zdarzenia z perspektywy komunistów, warto pamiętać, po której stronie barykady wtedy Polska była. Szczególnie w pamięć wbija się najdłuższy reportaż nt portugalskiej Angoli i obaw Kapuścińskiego na wieść o marszu Afrykanerów od południa. Dowiemy się z tego tytułu również o takich afrykańskich krajach jak Kongo i Nigerii. Kapuściński napisał też jak powszechnie wiadomo - Cesarz (Kapuściński Ryszard), w którym opisuje sytuację w Etiopii. Osobiście Kapuścińskiego cenię za trafność obserwacji, dar narratorski i możliwość pokazania, jaką linię propagandy głosiły wówczas media, warto jednak pamiętać, że Kapuściński często rozmijał się z prawdą, ze zbrodniarzy robił bohaterów, tylko dlatego iż prezentowali poglądy komunistyczne. Fredrik Forsyth w "Psy wojny (Forsyth Frederick)", pisał o mechanizmie rozwoju ruchów rewolucyjno-lewackich, mianowicie ZSRR rozdawał broń swoim poplecznikom w krajach III świata, w zamian za walkę w imię równości klas. Na broń przeznaczona była do tłumienia wrogów opozycyjnych, zamiast prowadzenia wojny z kapitalistami, ale to już inna historia. "Psy Wojny", jako beletrystyka ciekawie opisuje żywot najemników, legionistów cudzoziemskich, którzy wojowali w Afryce. Jestem ciekaw innych postów w tym temacie, może również znajdę coś dla siebie.
Użytkownik: janeksan 05.02.2012 20:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja po "Wojnie Futbolowej"... | MartineZ1988
Dziękuję za odpowiedź.

Tak, jeśli mówimy o Kapuścińskim to warto jeszcze wspomnieć o "Hebanie" jego autorstwa będącym zbiorem reportaży z podróży autora po Afryce.

Jeśli chodzi natomiast o "Psy Wojny" (przyznaję, że nie czytałem, a adaptacji filmowej również dobrze nie pamiętam) to nie jestem pewien czy mogę o niej wspominać na maturze. Forsyth, z tego co wiem, opisał nieistniejący kraj afrykański (wzorował się na Gwinei Równikowej), a temat prezentacji sugeruje, że muszę opisać realne, a nie fikcyjne konflikty. Jeśli się mylę, to wyprowadźcie mnie z błędu.

Jeśli chodzi natomiast o prezentację to chciałbym w niej opisać 2-3 konflikty.

Przede wszystkim myślałem o Rwandzie. Pisał o niej Kapuściński w "Hebanie", powstało kilka filmów na ten temat (np. "Hotel Rwanda").
Myślałem również o książce Reveriena Rurangwy - "Ocalony. Ludobójstwo w Rwandzie" (autor przeżył ludobójstwo w 1994). Sądzę, że ten sposób kreacji mógłby być kontrastem np. dla hollywoodzkiej wizji z "Hotelu Rwanda".

Niestety wyżej wspomnianej książki jeszcze nie czytałem, może ktoś mógłby powiedzieć o niej coś więcej?
Znacie jeszcze jakieś inne ciekawe pozycje dotyczące ludobójstwa w Rwandzie z roku 1994?

Jeśli chodzi o drugi konflikt to myślałem nad okresem dyktatury Idiego Amina (opisane w książce "Ostatni król Szkocji" Gilesa Fodena; książka została też zekranizowana). Czym dłużej się jednak zastanawiam tym więcej mam wątpliwości czy wydarzenia z książki i filmu podchodzą pod definicję "konfliktu zbrojnego". Jak myślicie?

Mógłby ktoś doradzić jakieś inne filmy tudzież książki?
Użytkownik: joanna.syrenka 05.02.2012 21:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za odpowiedź. ... | janeksan
Koniecznie: Sezon maczet (Hatzfeld Jean)
Tam masz opis.
Użytkownik: Marylek 06.02.2012 02:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za odpowiedź. ... | janeksan
Nocni wędrowcy (Jagielski Wojciech (ur. 1960)) - Uganda
Dzisiaj narysujemy śmierć (Tochman Wojciech) - Rwanda
Poczytaj opisy tych książek.
Użytkownik: Annvina 06.02.2012 08:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam ;) Mój temat pre... | janeksan
Jedyne, co mi przychodzi do głowy (poza Kapuścińskim) to Ocalona, aby mówić (Ilibagiza Immaculée, Erwin Steve)
Użytkownik: basu88 06.02.2012 14:11 napisał(a):
Witam,
Jeśli chodzi o obraz konfliktu w Ruandzie - w szczególności genezę konfliktu, tło historyczne i polityczne mogę Ci pomóc, gdyż pisałem proseminarkę właśnie o Ruandzie.

OPRACOWANIA (Zarys konfliktu, przebieg, dane statystyczne, stan obecny - są to teksty zwarte, głównie podręczniki akademickie)

1.Domagała Arkadiusz, Interwencja humanitarna w Stosunkach Międzynarodowych, Wrocław 2008
2.Dobrzycki Wiesław, Historia Stosunków Międzynarodowych 1815-1945, Warszawa 2003
3.Koff Clea ,Pamięć kości : pośród umarłych w Ruandzie, Bośni, Chorwacji i Kosowie, wyd. PWR, Warszawa 2007
4.Lizak Wiesław, Milewski Jan, Stosunki Międzynarodowe w Afryce, wyd. Scholar, Warszawa 2002
5.Posem Zieliński Andrzej, Etniczność kategorie i procesy etniczne, Poznań 2005
6.Roland Oliver, Dzieje Afryki po 1800, wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 2007
7.Solarz, Marcin Wojciech, Francja wobec Afryki subsaharyjskiej: pozimnowojenne wyzwania i odpowiedzi, wyd. Fundacja Studiów Międzynarodowych, Warszawa 2004.
8.Simonides Janusz, Organizacja Narodów Zjednoczonych: Bilans i perspektywy, Warszawa 2006
9.Zajadło Jerzy, Dylematy humanitarnej interwencji, Gdańsk 2005
10.Ziółkowski Bogdan, Konflikty zbrojne we współczesnej Afryce : stan obecny na tle historycznym - zarys, wyd. Adam Marszałek, Toruń 2003

(najbardziej godne polecania pozycje 3,7,10)

ARTYKUŁY (obraz konfliktu uchwycony w prasie)

1.Groblewski Kazimierz, Murakoze, Ruando, Rzeczpospolita, 27.08.1994, s. 7-11
2.Kamanmugire Camile, Najpierw odbudować sumienie potem domy, Rzeczpospolita, 1996, nr 235, s. 8
3.Malik Ryszard, Czy Bóg opuścił Ruande, Rzeczpospolita, 2001, nr 18, s. 40-42
4.Leszczyński Adam, W jądrze ciemności, Polityka, 2001, nr 15, s. 58, 60-61
5.Ostrowska Małgorzata, Ślady zatarte, Rzeczpospolita, 1991, nr 286, s. 7
6.Pałyga Jan, Ruanda – czas apokalipsy, Gazeta Wyborcza, 1999, nr 155, s. 26
7.Piaseczn Jan, Kościół i afrykański holocaust, Przegląd, 2003, nr 44, s. 28-29.

ŹRÓDŁA ELEKTRONICZNE

1.Arms shipments and the Rwandan Genocide, , [online], dostep: 22.05.2009, <http://neveragain.epov.org/Arms_shipments_and_​the_Rwandan_Genocide>.
2.Conflict i Ruanda 1994, online], dostep: 22.05.2009, <http://www.usm.maine.edu/~kuzma/security/proje​cts/2002/mendez/RWANDA.HTM>
3.Gazeta Forum, Dziesięć przykazań Hutu, [online], dostep: 22.05.2009, <http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=48782​&w=93843778&a=93843993>
4.Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy, [online], dostep: 22.05.2009, <http://www.unic.un.org.pl/prawa_czlowieka/mntr​ybunaly_mtkr.php>
5.Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, Ruanda, [online], dostep: 22.05.2009 <http://www.unic.un.org.pl/rwanda/definicja_lud​obojstwa.php> .
6.Ruanda, 2003, 31 październik, [online], dostep: 22.05.2009 <http://www.unicef.pl/1214.htm>.
7.Tydzień 50. Ruanda, [online], dostep: 22.05.2009,<http://www.pkwp.pl/strona.php?35032​>
Conflict i Ruanda 1994, online], dostep: 22.05.2009,
8.<http://upload.wikimedia.org/wikipedia/common​s/thumb/a/ae/Ruanda_deutsch_UNO-Karte.svg/776px-Ruanda_deutsch_UNO-Karte.svg.png
9.<http://www.pkwp.pl/strona.php?35032 >
10.<http://www.unic.un.org.pl/rwanda/zaangazowa​nie_onz.php>

Mam nadzieję, że coś Ci się z tego przyda, w razie pytań pisz (ewentualnie podeśle Ci samą pracę)
Pozdrawiam