Dodany: 11.02.2012 11:11|Autor:

Zbiorem opowiadań Janusza Zajdla "Dokąd jedzie ten tramwaj?" rozpoczynamy edycję nowej serii wydawniczej "Książki i Wiedzy" powstałej przy współpracy z redakcją miesięcznika "Fantastyka". Będzie to edycja prezentująca czołowe pozycje polskiej i światowej klasyki literackiej, utwory stanowiące kanon beletrystyki fantastycznej.

Formuła serii jest otwarta: sprowadza się nie tylko do gatunku science fiction, ale - najogólniej biorąc - fantastyki w jej różnorodnych odmianach i postaciach, ukazywanej w antologiach historycznych, starannie wyselekcjonowanych powieściach i autorskich zbiorach opowiadań. Podstawowym kryterium serii będzie taki dobór autorów, który ukaże rolę fantastyki w różnych epokach, okresach, sytuacjach i kontekstach historycznych. Fantastyka stanowi dla nas rodzaj eksperymentu myślowego wkraczającego do literatury tam, gdzie zawodzą realistyczne sposoby opisu świata, a kreacja niezwykłych bytów może ujawnić istotne prawdy o człowieku, odkryć prawidłowości jego psychiki, skonfrontować ze światem, w jakim przyszło mu żyć, wyznaczyć drogi i rozdroża przyszłości.

W Bibliotece Fantastyki nie ograniczymy się do wznowień, przypomnień, retrospekcji. Ukażemy także dzień dzisiejszy fantastyki stwarzającej alternatywne modele rzeczywistości i pobudzającej wyobraźnię, zachęcającej do refleksji nad losami świata oraz kierunkami ekspansji ludzkości. Przedstawimy bestsellery ostatnich lat, pozycje tłumaczone po raz pierwszy na język polski i - jako rodzaj promocji - opowiadania pisarzy młodych, niekiedy debiutantów, ocenione przychylnie przez wymagające grono recenzentów.

[Książka i Wiedza, 1988]