Dodany: 11.07.2007 15:29|Autor:

Książka: Tak ukochana
Mazzucco Melania
Notę wprowadził(a): artemi

Annemarie Schwarzenbach, bohaterka powieści Mazzucco, to jedna z najbardziej fascynujących postaci lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Pisarka, fotografka, dziennikarka, podróżniczka. Uważana za skandalistkę, w rzeczywistości była zagubiona i wyobcowana. Tomasz Mann nazwał ją "znużonym aniołem". Pocieszenia szukała w sztuce, miłości do pięknych kobiet, narkotykach, a zwłaszcza podróżach. Udręczona chorobą psychiczną i brakiem porozumienia z bliskimi, znalazła w końcu swoją przystań w szwajcarskiej Engadynie. Jej życie przerwał nieszczęśliwy wypadek.

Powieść Melanii Mazzucco, oparta na faktach, napisana barwnym, żywym językiem, doskonale oddaje atmosferę lat międzywojennych i rodzącego się wówczas faszyzmu. Przede wszystkim jednak przedstawia intrygującą postać, rozdartą przez konflikty osobiste i polityczne.

"Znajdujemy tu wszystkie współczesne mity, skondensowane w życiu trwającym zaledwie trzydzieści cztery lata: podróże, bunt młodzieńczy, próbę ucieczki w stronę mistycznego Orientu, wolnej miłości, homoseksualizmu, narkotyków i szaleństwa".
"La Repubblica".

'Proza potoczysta, bogata i wnikliwa".
"Corriere della Sera"

[Wydawnictwo W.A.B., 2006]