Dodany: 10.03.2012 13:02|Autor: kamillia

Ogólne> Matury

Problem z literaturą przedmiotu - prezentacja na temat wojny


Temat mojej prezentacji maturalnej to: Pomiędzy konwencją a grozą - obraz wojny w różnych przedstawieniach literackich.

Wybrałam takie lektury:
- "Inny świat" Herlinga - Grudzińskiego
- "Opowiadania" - Borowskiego
- "Cienka czerwona linia"
- "Zdążyć przed Panem Bogiem" Krall
- "Dziennik Anne Frank"

Jednak mam problem z literaturą przedmiotu. Czy znacie może dobre opracowania "Cienkiej czerwonej linii" i "Dziennika Anne Frank"? Z innymi sobie poradzę, chyba że macie jakieś propozycje.
Z góry dziękuję :).

PS. Czy teza - Literaturę wojenną łączy wiele cech wspólnych, jednak każde z wyżej przedstawionych dzieł wyróżnia cecha charakterystyczna - jest w porządku? Kompletnie nie mogę ująć tego, co chcę powiedzieć w odpowiednie słowa...
Wyświetleń: 3485
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: Zoana 11.03.2012 15:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Temat mojej prezentacji m... | kamillia
O opracowania w pierwszej kolejności popytaj w bibliotekach.
Co do Twojej tezy, według mnie brzmi w porządku, ale wydaje mi się, że miałaby ona większy sens, gdybyś wybrała książki dotyczące różnych wojen, nie tylko II wojny światowej, bo istnienie podobieństw pomiędzy utworami dotyczącymi dokładnie tego samego tematu jest oczywiste. Gdybyś zaczęła choćby od I wojny światowej, poprzez II wojnę światową i skończyła na czymś współczesnym, dotyczącym np. wojny w Iraku, czy Afganistanie, miałabyś większe pole do popisu.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 11.03.2012 17:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Temat mojej prezentacji m... | kamillia
Piękny temat! A co do ujęcia, zrezygnowałabym na pewno z literatury obozowej/gułagowej - sowieckie obozy istniały i przed wojną, i po niej, więc typowe dla obrazu wojny nie są, również III Rzesza rozpoczęła obozy tworzyć na kilka lat przed wojną - i chyba też wolałabym przebiec przez epoki. Zaczynając np. od Iliady, potem "Krzyżacy" lub dowolny tom "Trylogii" poczciwego naszego Sienkiewicza, wojna trzydziestoletnia w "Matce Courage i jej dzieciach" Brechta, I wojna światowa w 2 ujęciach - np. "Na zachodzie bez zmian" Remarque'a i "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Haszka, II wojna światowa także w kilku ujęciach - Krall/Edelman, coś bardzo patriotyczno-bohaterskiego np. "Monte Cassino" Wańkowicza i coś wręcz przeciwnego, czyli "Paragraf 22" Hellera, Wietnam w "Forreście Gumpie" Grooma lub "Amerykańskich chłopcach" Smitha...
Użytkownik: kamillia 13.03.2012 21:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Temat mojej prezentacji m... | kamillia
Jeśli chodzi o literaturę podmiotu, problem w tym, że książki, które wybrałam nie podlegają już zmianie. Pytanie więc - co mogę zrobić z tymi, które są na powyższej liście :)?
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: