Dodany: 22.03.2012 12:19|Autor:

Książka: Dziecko filozofem
Gopnik Alison
Notę wprowadził(a): Eida

Alison Gopnik - profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, jest światowej sławy psychologiem, autorką wielu książek i artykułów naukowych. Od lat zajmuje się badaniem tajemniczego świata dziecięcych umysłów.

Czy małe dzieci wykazują więcej wyobraźni niż dorośli?
Czy doświadczają więcej, niż dotąd sądziliśmy?
Czy mogą nam pomóc odpowiedzieć na pytania dotyczące świadomości i tożsamości?
Czego możemy się od nich nauczyć o miłości?

W swej najnowszej książce Alison Gopnik pokazuje, że umysłowość dziecka jest znacznie bogatsza aniżeli umysłowość osoby dorosłej. Podczas gdy dorośli często funkcjonują jak sterowane z zewnątrz automaty, przeżywając kolejne monotonne, zapracowane dni, dzieci (ze swymi świeżymi, elastycznymi i odkrywczymi umysłami oraz niepohamowanym dążeniem do poznawania świata) podchodzą do życia niczym podróżnicy do nieznanych krain - zadziwione każdym niuansem ekscytującego otoczenia. Dzieci, niczym mali naukowcy, wyciągają wnioski w oparciu o analizy statystyczne, przeprowadzają przemyślne eksperymenty oraz stawiają twórcze hipotezy, które trudno byłoby wymyślić przeciętnemu dorosłemu. Patrząc z perspektywy filozoficznej na zagadnienia takie jak prawda, miłość oraz sens życia, Gopnik stwierdza, że właśnie dzięki dzieciom możemy nie tylko odkrywać, jak działają ich umysły, lecz także głębiej rozumieć istotę kondycji ludzkiej czy też sedno miłości.

[Prószyński i S-ka, 2010]