Dodany: 24.03.2012 16:06|Autor: Paskwalina

Książki i okolice> Książki w ogóle

Słowniki języka polskiego

Cześć,

chciałabym zainicjowac rozmowę o tym, co każdemu czytelnikowi (mam nadzieję ;)) w jakimś stopniu bliskie, a mianowicie - o słownikach języka polskiego.
W związku z tym mam do Was pytania:

a. Z jakich słowników języka polskiego korzystanie/macie na półkach? Zależy mi nie tylko na podaniu nazwy - np. Wielki Słownik Poprawnej Polszczyzny - lecz także: pod czyją redakcją, rok wydania, wydawnictwo itp.
b. Czy Wam się wygodnie z nich korzysta? Czytelne? Dobra czcionka?
c. Co są sądzicie o słownikach "mniej typowych", takich jak <i>Polski słownik pijacki</i> czy <i>Czułe słówka. Słownik afektonimów</i>?

Myślę o pewnym cyklu tekstów poświęconych słownikom języka polskiego. Wcześniej jednak chciałabym posłuchać różnych opinii nie-polonistów na ten temat ;)
Podrzucam na koniec ciekawy link: http://www.leksykografia.uw.edu.pl/

Pozdrawiam,
Paskwalina

PS. Wasze wypowiedzi nie zostaną nigdzie opublikowane *bez Waszej zgody* poza tym wątkiem ;)
Użytkownik: verdiana 25.03.2012 17:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Cześć, chciałabym zain... | Paskwalina
Parnas bis. Słownik literatury polskiej urodzonej po 1960 roku, Empik & Odeon 1995
Słownik synonimów, MGR 1993
Słownik etymologiczny języka polskiego, WP przedruk z 1927
Słownik języka polskiego tomy I-III Szymczaka, PWN 1989
Słownik mitów i tradycji kultury, PIW 1988
Słownik interpunkcyjny, PWN 2003
Nowy słownik osrtograficzny PWN, 2002 (i to podstawa w mojej pracy)
Słownik ojczyzny polszczyzny, Europa 2005
Mały słownik wyrazów kłopotliwych, PWN 2003
Praktyczny słownik łączliwości składniowej czasowników polskich, UJ 2005

To dane z mojego katalogu, wyciąganie wszystkich tomiszczy naraz bez pomocy jest nierealne. ;)

Jeśli o mnie chodzi, to te najgrubsze mogłyby być wydane w kilku tomach. Jedna wielka cegła świetnie wygląda na półce, ale jak ktoś ma problem z utrzymaniem jej w rękach, to często korzystanie staje się niemożliwe.
Słowniki nietypowe są dość cienkie i wygodne w użyciu. Na ogół też są ładnie wydane, mają odpowiednie marginesy (na notatki), podział na rozdziały.

Czcionka przeważnie jest zbyta mała, a tło za jasne (białe - zbyt biały papier), bez okularów czytać się nie da, ale w okularach to już tak nie przeszkadza, bo sprawdza się przecież tylko słówka, ewentualnie krótkie opisy, nie czyta się słownika w całości strona po stronie (chociaż będąc dzieckiem, tak właśnie robiłam).

Poza tym kiedyś namiętnie korzystałam ze słownika online PWN, dopóki nie wprowadzili opłat. Czytam za to ich odpowiedzi w poradni, ale sama korzystam z poradni UW (ta PWN-u już chyba w ogóle nie działa).

Mam też słowniki na płytach, ale jakoś ich nie lubię. Wolę albo papierowe, albo online.