Dodany: 29.04.2012 10:13|Autor:

Ocaliły miliony ludzi.
Ulżyły im w cierpieniu, znacząco podnosząc jakość ich życia.
Doprowadziły do zasadniczych zmian w praktykach medycznych.
Zmieniły sposób, w jaki wszyscy postrzegamy otaczający nas świat.

Największe odkrycia w historii medycyny i stojący za nimi kolaż ludzkich historii i emocji.

Od fermentacji do pasteryzacji – narodziny teorii zarazków.
Złamanie boskiego kodu – odkrycie dziedziczenia, genetyki i DNA.
Wiele twarzy szaleństwa – najwcześniejsze próby zrozumienia chorób psychicznych.
Od folkloru do współczesnej medycyny – zaczątki zrozumienia i narodziny immunologii.

Te dziesięć odkryć w dziedzinie medycyny pozwoliło ocalić miliony istnień, zmieniając bezpowrotnie otaczającą nas rzeczywistość. Wielu z nas zapewne nawet nie wie, że zawdzięcza któremuś z nich życie. Na pewnym etapie uratowała nas zapewne jedna ze szczepionek. Albo antybiotyk. Albo zdjęcie rentgenowskie.

Jon Queijo opowiada niezwykłe historie stojące za tymi rewolucjami. Nie wszystkie zawdzięczamy bowiem uporowi i nieustępliwości jednostek, które nie poddawały się pomimo wielokrotnych porażek. Wiele z nich stanowiło rezultat zwykłego ślepego trafu, zakrawającego na interwencję sił wyższych. "Przełom" to fascynująca opowieść o lekarzach, naukowcach, pacjentach i zwykłych, szarych ludziach. Zawiera się w niej szeroka gama emocji, od szoku i niedowierzania w momencie nagłego odkrycia głęboko skrywanego sekretu natury do poczucia ulgi i radości z powodu wynalezienia nowego narzędzia, będącego w stanie oszczędzić chorym bólu lub uratować ich od pewnej śmierci. Przede wszystkim jednak to książka o tym, jak człowiek w nowatorski i zaskakujący sposób dąży do poszerzania granic własnej wiedzy.

Jon Queijo zajmuje się pisaniem o nauce i medycynie od ponad 25 lat. Często współpracuje z zespołami badawczymi w firmach branży farmaceutycznej jako starszy pisarz medyczny. Jest stałym członkiem zespołu redakcyjnego w czasopiśmie konsumenckim "Weekly Briefings", wydawanym przez specjalistyczny "New England Journal of Medicine", oraz w magazynie "Bostonia". Pisuje także dla wielu innych tytułów, w tym dla "Brain Work" (działającego przy fundacji The Dana Foundation), "Psychology and Personal Growth", "Environment" oraz "Science Digest". Posiada licencjat z dziennikarstwa technicznego Uniwersytetu Florydy oraz tytuł magistra komunikacji naukowej uzyskany na Uniwersytecie Bostońskim.

[Wydawnictwo Sonia Draga, 2011]