Dodany: 08.08.2007 22:29|Autor:

Luty 1942: w prowincjonalnym miasteczku południowo-zachodniej Francji niepozorny Polak spotyka młodą romantyczną Francuzkę. Natychmiast zakochują się w sobie bez pamięci miłością, która spala i odurza. On, mężczyzna nieokiełznany, egoistyczny i zachłanny, którego uczłowiecza jedynie miłość do bliskich, balansuje zuchwale na granicy dobra i zła: nie znający skrupułów czarnorynkowy spekulant z czasów wojny przeistacza się w wyzwolonej Francji w bezwzględnego człowieka interesu.

Trzydzieści lat po samobójstwie mężczyzny jego młodszy syn przywołuje w pamięci i próbuje pojąć siłę, słabości i namiętności tego zabijaki zdruzgotanego po śmierci jedynej kobiety, którą kochał.

Richard Morgiève, pisarz i scenarzysta, jest autorem około dwudziestu powieści i sztuk teatralnych, w tym między innymi "La demoiselle aux crottes de nez" (2001), "Mon petit garçon" (2002) i "Mondial cafard" (2005) wydanych przez Éditions Joëlle Losfeld. Laureat nagrody Veplera (2005) za książkę "Vertig" opublikowaną przez Éditions Denoël. Powieść "Niewysoki mężczyzna widziany z tyłu" ukazała się w Éditions Joëlle Losfeld w 1995 roku.

"»Niewysoki mężczyzna widziany z tyłu« to lektura prawdziwie porywająca. Książka, z powodu której człowiekowi może się zdarzyć zapomnieć, że miał wysiąść dwadzieścia stacji metra wcześniej, że był umówiony na spotkanie, choćby było ono nie wiem jak ważne, choćby to była randka z ukochanym lub z ukochaną. Książka, dla której wyłącza się telefon".
Caroline Bongrand

[Muza, 2007]