Dodany: 12.08.2007 19:04|Autor:

Książka: Diablak
Stefko Jolanta
Notę wprowadził(a): Korniszon13

"Diablak" jest powieścią o ciekawej, otwartej formie i intrygującej treści. Zło, które istnieje w człowieku, ale też zło tkwiące (być może) w samym świecie - stąd w tej książce pojawia się diabeł i z nim właśnie pakt zawiera bohaterka, dopiero wchodząca w życie młoda dziewczyna, próbująca poradzić sobie z konsekwencjami wydarzeń w rodzinie, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej. W wyniku umowy z diabłem staje się o wiele starszą kobietą o znakomitej pozycji zawodowej, społecznej, uczuciowej. Ucieczka przed młodością? Poszukiwanie miłości? (Nie)zły żart?

Książka dziwna, osobliwa, baśniowa, okrutna, zabawna; tak, niewątpliwie humor jest tutaj wartością ocalającą.

Jolanta Stefko jest autorką tomików poetyckich "Po stronie niczyjej" (WL, 1998), "Ja nikogo nie lubię oprócz siebie" (WL, 2001) i tomu prozy "Możliwe sny" (WL, 2003). Drukowała w "Tygodniku Powszechnym", "NaGłosie", Odrze", "Kresach". Jej wiersze tłumaczone były na niemiecki i rosyjski. Jest laureatką Nagrody Fundacji Kultury Polskiej.

"»Diablak« to intrygująca opowieść o głębokiej, wewnętrznej przemianie bohaterki. Prawdziwym tematem książki jest uwalnianie się od lęku, który zaczernia nasze życie".
Piotr Śliwiński

[Prószyński i S-ka, 2006]

Wyświetleń: 2071
Użytkownik: Bawesolka 05.08.2009 12:26 napisał(a):
Odpowiedź na: "Diablak" jest powieścią ... | Korniszon13
Zgodzę się,że "książka dziwna",ale taka chyba ma być,skoro pisze ją poetka,autorka świetnych wierszy. Ja dodałabym,że jest to książka nierówna, bo są w niej świetne fragmenty,jak choćby ten o szkole,ale są i takie, które z chęcią bym pominęła (ohydne i wulgarne).Te ostatnie mają jednak pełnić w tej powieści ważną rolę,pokazując ,czym jest zło. Ciekawy jest też pomysł ukazania świata na opak, mający odzwierciedlenie w kompozycji utworu. Słowem- książka niełatwa, ale oryginalna; eksperymentalna, ale warta poznania.