Dodany: 02.07.2012 22:43|Autor: Meow

Czytatnik: Czytatnik bez tytu³u

Zdrada i tajemnice

Tytuł: Siedem lat później
Autor: Emily Giffin
Wydawnictwo: Otwarte
Ilość stron: 408
ISBN: 978-83-7515-095-7
Moja ocena: 4,5/6

Słowo zdrada nie przechodzi przez gardło większości kobiet, które są w szczęśliwych związkach. Według sporej grupy osób, zdrada to najczęstszy powód rozstań. Przed nią próbują się chronić wszyscy. Ale czy jest to możliwe? Czy da się przewidzieć jej nadejście?

W dniu siódmej rocznicy ślubu, Tessa i Nick wybrali się do restauracji. Zapowiadał się miły wieczór, tylko ich dwoje, kolacja, świece, wspólne wspomnienia. Ale tą uroczą perspektywę przerywa telefon Nicka, znanego i cenionego chirurga. W trybie natychmiastowym musi pojawić się w pracy. Tess zabiera jedzenie zapakowane przez kucharza i zmierza do domu. Tam samotnie spędza rocznicę ślubu.

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy małżeństwo wybierało się na uroczystą kolację, w domu u Romy odbywa się przyjęcie urodzinowe jej kilkuletniego synka. Chłopcy pieką panki nad ogniskiem i się wygłupiają. W pewnej chwili Charlie, jeden z uczestników zabawy znajduje się w ogniu. Jego dłoń i twarz zostają poparzone. Mały trafia do szpitala. To właśnie tam matka chłopca, Valerie, poznaje Nicka Russo, w którym z biegiem czasu się zakochuje.

Chirurg nie jest obojętny na sympatię chłopca, a także jego matki. Wbrew świadomości, że przecież w domu czekają na niego dzieci wraz z żoną, brnie w relację z matką poparzonego chłopca. Jest przyjacielem rodziny, a także niby-ojcem dla Charliego, którego wychowuje tylko matka.

Jak zakończy się romans tych dwoje? Czy Nick zostanie przy żonie? A może jednak zostawi swoją dotychczasową rodzinę i założy nową, z Charliem i Valerie?

Autorka postanowiła stworzyć powieść odzwierciedlającą ludzkie życie. Przecież zdrada nie jest już tematem tabu. Historię poznajemy z perspektywy dwóch kobiet, które jednocześnie stają się głównymi bohaterkami. Ich łącznikiem jest Nick Russo - przystojny chirurg, tak dobry dla małego chłopca, a jednocześnie mąż i ojciec dwójki dzieci. Książka napisana "lekkim piórem", co nadaje jej uniwersalny i rzeczywisty charakter. Dzięki podziałowi na dwie różne perspektywy poznajemy jednakowo odczucia kobiety zdradzonej i kobiety, która zdradziła. Jakie emocje nimi targają, co przeżywają, ile poświęcają. Możemy wczuć się w sytuację obu kobiet i to podwyższa ocenę książki.

Właśnie. Oceniłam ją na 4,5. Dlaczego nie na 4, albo 5? A nuż nie jest to książka dobra, ale nie jest też bardzo dobra. Czegoś mi jednak w niej brakuje. Może dlatego, że cały bieg wydarzeń był przewidywalny? Ale zdecydowanie na plus działała postać Charliego. Jego przywiązanie do chirurga i spostrzegawczość. Odwaga w zadawaniu pytań i egzekwowaniu odpowiedzi. To dziecko wnosi do powieści wiele świeżości i prawdy. Komu polecam? Przede wszystkim kobietom, które lubią od czasu do czasu wsadzić nos w nieswoje sprawy. Kobietom, które mają ochotę na odpoczynek. Nie jest to lektura wymagająca, więc jest w sam raz na wieczór. ;)