Dodany: 04.09.2007 20:36|Autor: gregok

Bracia Grimm i Charles Perrault

Chcę na początku uprzedzić, iż w tej recenzji ujawniam istotne elementy zakończenia. Ale prawdopodobnie wszyscy to zakończenie znają.

"Kopciuszek" braci Grimm to jedna z wielu wersji popularnej baśni o dobrej, skromnej i pracowitej dziewczynie poniżanej i zmuszanej do cieżkiej pracy przez złą macochę i jej wyrodne córki, przy biernej postawie ojca - oraz o cudownej odmianie jej losu. Korzenie wątków tej baśni sięgają podobno starożytności.

Wersja braci Grimm różni się nieco od najpopularniejszego do tej pory "Kopciuszka" Charlesa Perraulta. Najważniejszą różnicą jest brak Dobrej Wróżki - postaci tak ważnej we francuskiej wersji baśni. Jej rolę u braci Grimm pełnią ptaki, spełniające życzenia dziewczyny oraz drzewo - leszczyna, która wyrosła na grobie jej matki. Być może to zmarła matka opiekuje się córką zza grobu, a może Kopciuszek sam jest po troszcę wróżką.

Inną różnicą jest większa drastyczność niektórych scen - np. samookaleczenie sióstr Kopciuszka, które tną nożem swoje stopy, by zmieściły się w pantofelku.

Dodam jeszcze, że w przeciwieństwie do wersji Perraulta, w wersji braci Grimm Kopciuszek nie zabiera swojej rodziny na zamek, by żyć z nią tam długo i szczęśliwie. Być może dobra dziewczyna przebaczyła lata upokorzeń (nie mści się przynajmniej), ale na pewno o tych latach nie zapomniała. W każdym razie na zamek jedzie tylko z Księciem, a macocha z siostrami pozostają w domu, gdzie mogą cierpieć ze wstydu i zazdrości.

Mnie osobiście wersja braci Grimm badziej się podoba - jest w większym stopniu przesycona tajemniczością, czarami i magią, a zakończenie jest mniej przesłodzone. Ale małym dzieciom poleciłbym jednak wersję Perraulta.