Dodany: 07.09.2007 08:16|Autor: dansemacabre

Książka: Jabłko
Faber Michel

1 osoba poleca ten tekst.

Ugryź zakazany owoc...


Od razu uprzedzam, iż nie czytałem „Szkarłatnego płatka i białego”. Zastrzeżenie to czynię dlatego, że percepcja czytającego siedem opowiadań Michela Fabera rzekomo jest uzależniona (bądź też nie) od znajomości jego powieści. Ci, którzy ją znają, chętniej sięgną po lekturę „Jabłka”. Ci natomiast, którym dane było otworzyć najnowszą książkę Fabera bez przeczytania rzekomej introdukcji tworzonej przez „Płatek”, już przy lekturze przedmowy zirytują się mocno. Sam autor bowiem pisze w niej o „Szkarłatnym płatku i białym” wystarczająco wiele, aby potem czytelnik darował już sobie tę powieść, nawet jeżeli bohaterowie „Jabłka” przypadną mu do gustu i zafrapują sobą. Zaskakujące jest to, jak usilnie Faber tłumaczy wszem wobec intencje kierujące nim przy pisaniu siedmiu bardzo różnych od siebie opowiastek toczących się w XIX-wiecznym Londynie, niekoniecznie znanym tym, których nie interesują mroczne zakamarki, pijackie speluny, domy uciech i atmosfera panująca we wszystkich tych miejscach. Zniesmaczony przedmową, niezbyt chętnie zacząłem czytać „Jabłko”. Z każdym kolejnym jednak tekstem – traktowanym jako osobne opowiadanie, budujące niezależny świat przedstawiony – czytanie dawało mi o wiele więcej przyjemności, niż smakowanie tytułowego owocu.

Bo teksty Fabera są swojego rodzaju zakazanym owocem. Ich ugryzienie spowoduje trwałą zmianę w naszym sposobie postrzegania rzeczywistości. Autor jest bowiem mistrzem gloryfikowania szczegółu i nadawania mu całego wachlarza rozmaitych znaczeń. Opowiadania tworzące zbiór niosą w sobie atmosferę niepokoju i zagadki. Każde z nich wymusi na czytającym zadumę nad opisaną sytuacją. I chociaż kilka zakończeń daje dowód na to, iż Faber mistrzem tego elementu w swojej prozie nie jest (co udowodnił także w powieściowej historii „Pod skórą”), jest to jednak zbiorek o dużej wartości poznawczej (szczegółowo i ciekawie zaprezentowane realia obyczajowe XIX-wiecznej Anglii) i literackiej.

Siedem tekstów prezentuje bardzo różny poziom. Są tu próby fascynującej psychodramy („Clara i Pan Szczur”) i opowiadania budujące przekonujące i wyraziste obrazki z życia, w których czytelnik niejako się zanurza - jest obecny przy bohaterach, przygląda im się tak uważnie, iż jest w stanie policzyć zmarszczki na ich twarzach („Boże Narodzenie na Silver Street” oraz tytułowe „Jabłko”). Mamy tekst groteskowy i humorystyczny, który próbuje rościć sobie prawa do miana egzystencjalnego traktatu („Jak panu Bodleyowi dokuczyła mucha”). Mamy także opowiadanie zupełnie w tym zbiorze niepotrzebne, tworzące wrażenie zbędnego balastu, dopisania na siłę ze wskazaniem, iż bezpośrednio nawiązuje do wspominanej już przeze mnie powieści („Lekarstwo”). Jest także literacki szkic socjologiczny, budowany przez społecznie zaangażowane opowiadanko „Czekoladowe serduszka z Nowego Świata”. Najciekawszym i chyba najlepszym warsztatowo tekstem jest „Chmara kobiet w wielkich kapeluszach” zamykająca zbiór i budująca pomost między XIX-wiecznym światem a współczesnością, między literacką fikcją a biografią samego autora.

Nie wiem, jak bym odebrał „Jabłko”, gdybym przeczytał „Szkarłatny płatek i biały”. Wiem jedno – teraz już na pewno nie przeczytam tej powieści, a Faber mógłby bez problemu bronić swoich pisarskich umiejętności nadając bohaterom imiona zupełnie niezwiązane z powieścią. Dla mnie „Jabłko” nie jest żadnym „powrotem bohaterów” z głośnej powieści, o jakim czytam już na okładce (WAB, 2007). To mocno niedopracowany, ale fascynujący zbiór obyczajowych i okraszonych pikanterią kadrów ukazująych postacie, którym bez większego wyrzutu sumienia zagląda się do życia przez ich okna.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 4302
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: dorsz 07.09.2007 12:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Od razu uprzedzam, iż nie... | dansemacabre
Twoje pretensje do Fabera mają dla mnie mnie więcej tyle sensu, jakbyś zaczął czytać jakąś trylogię od drugiego tomu i się awanturował, że nic nie rozumiesz, teraz już na pewno pierwszego tomu nie przeczytasz, a właściwie to dlaczego autor nie zmienił imion bohaterom, przecież mógł.

Było jasno napisane, że to jest swoisty ciąg dalszy, na okładce i w przedmowie. Można było nie czytać w ogóle, albo przeczytać najpierw "Płatek". Wybrałeś trzecie wyjście, czyli podjąłeś własną decyzję (i sformułowanie "dane było" jest tu mocno nie na miejscu), ale nie obwiniaj za to ani autora, ani całego świata, bo to absurdalne.
Użytkownik: dansemacabre 07.09.2007 14:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Twoje pretensje do Fabera... | dorsz
Było także napisane, iż jest to książka, którą można przeczytać nie znając "Płatka", a skoro tak, to nie rozumiem, dlaczego autor w przedmowie zdradza mnóstwo faktów dotyczących powieści, a przede wszystkim jej zakończenie! Myślałem, że nawiązania będą tutaj subtelne, dość płynne i nie wpływające na percepcję czytelnika, który nie zna powieści. Stąd też takie, a nie inne moje refleksje po przeczytaniu książki.
Twoje porównanie z trylogią jest nietrafne - w końcu jest to jasno sprecyzowany cykl książek o klarownej kompozycji i wyszczególnieniu kolejnych tomów WYNIKAJACYCH z poprzednich. Informacje o "Jabłku" nie niosą jednoznacznego przekazu, iż książka jest ścisłą kontynuacją. Zresztą nie jest nią. Napisałem o tym, co może czuć czytelnik zachęcony - tak jak ja- do przeczytania tego zbioru jako integralnej całości literackiej.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: