Dodany: 26.10.2012 23:14|Autor: marco15

Wizja ludzkiego upadku

"Kocia kołyska" Kurta Vonneguta to książka, która nasuwa refleksję, iż istnieje niezwykle cienka granica pomiędzy ludzkim szaleństwem a geniuszem.

Jej bohater prowadzi prywatne śledztwo dotyczące naukowej pracy doktora Felixa Hoenikkera. Działania, jakie podejmuje mają w zamyśle służyć bliższemu poznaniu owej postaci, głównie pod kątem jej konstrukcji psychologicznej. To właśnie emocje i uczucia stanowią punkt wyjścia do zrozumienia motywów kierujących naukowcem oddanym bez reszty swojej pracy. Co ciekawe, materiałem źródłowym stają się opowieści dorosłych dzieci doktora, dzięki którym udaje się zrekonstruować ostatnie chwile jego życia. Istotnym elementem pozostaje również wątek rodzinnej tajemnicy, która towarzyszy głównym postaciom i napędza akcję książki.

Książka Vonneguta w szerszym ujęciu jest niczym innym jak przestrogą przed życiem zdominowanym chęcią zaspokojenia własnych chorych ambicji. Ukazuje świat jako zbiorowość naznaczoną piętnem manipulacji, gdzie wszystko może być tylko grą pozorów.