Dodany: 09.11.2012 18:44|Autor:

TVP jakiej już nie ma.

Na fali odwilży po śmierci Bieruta w 1956 roku szefem Radiokomitetu został Włodzimierz Sokorski - Wujek Chłodek. To on przyjmował do pracy pierwszych spikerów - Jana Suzina i Eugeniusza Pacha. W 1972 roku rządy w TVP przejął Maciej Szczepański - Krwawy Maciek - twórca propagandy sukcesu ekipy Gierka. Od ręki zwolnił jedną dziesiątą załogi - 1200 osób. O tym, jak wyglądała TVP kierowana przez tych dwóch szefów, autorka rozmawia z: Edytą Wojtczak, Krystyną Loską, Bożeną Walter i Bogumiłą Wander, a uczennica Edyty Wojtczak - Katarzyna Dowbor - mówi o telewizji po stanie wojennym. Wypowiadają się dawni współpracownicy TVP, poznajemy także prawdziwą osobowość telewizyjną, jaką niewątpliwie była Irena Dziedzic. Książka zawiera mnóstwo anegdot i wspomnień, a także liczne fotografie bohaterek.

Aleksandra Szarłat - polonistka z wykształcenia, dziennikarka z zawodu. Pracowała m.in. w "Sztandarze Młodych" (od 1991 roku), przez siedem lat była szefem działu kultury w miesięczniku "Twój Styl", a od 2007 roku przeprowadza wywiady z artystami w dwutygodniku "Gala". Współautorka powieści fantastycznonaukowej "Bogowie naszej planety" i kryminalnej "Nie chodź do parku w niedzielę". Autorka eseju o Halinie Poświatowskiej w zbiorze "Kobiety niezapomniane" oraz współautorka książki "Wnętrza gwiazd".

[Świat Książki, 2012]