Dodany: 22.10.2007 16:03|Autor: Method

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Kalendarz i klepsydra
Konwicki Tadeusz

Powrót do przeszłości


Jestem młodym czytelnikiem. Co właściwie wiem o poprzedniej epoce, w której funkcjonował nasz naród? Co wiem o ludziach tworzących ówczesny system – i nie chodzi mi tutaj o elity, czy działającą nomenklaturę – tylko o ludzi przeciętnych, wkręconych w tryby nieznośnej historii i PRL-u? Wiem to, co opowiedzieli mi rodzice i, wstyd przyznać, politycy. Otóż wiem niewiele, a dysonans poznawczy będący reakcją na rzekę informacji spływającą z wszędobylskich mediów, dodatkowo zbija mnie z tropu. Na szczęście, na wielkie szczęście, istnieją książki, a między nimi „Kalendarz i klepsydra”. Jest to rodzaj dziennika, który opowiada o życiu wewnątrz i wokół autora, spędzonym w większości w okresie Polski Ludowej.

W jakich więc czasach żył Tadeusz Konwicki? Co on, ten żonglujący polszczyzną artysta ma do powiedzenia na ten temat? Otóż uzmysławia młodym ludziom, że był to okres niepewności, trudnych wyborów i moralnej rozterki. Mówi nam - młodemu pokoleniu, które już niebawem będzie miało uzasadnioną wolę rozliczenia się z przeszłością narodu, a być może i poszczególnymi osobami - że miniony czas Polski Ludowej jest okresem bardzo trudnym, jeżeli nawet niemożliwym do obiektywnego zinterpretowania; „Przeżyłem tak, jak chciał czas. A właściwie, jak chciała cząstka czasu, drobny wir, co powstał z niczego i skończy się w nicości. Dlaczego mam być mądrzejszy od czasu ja, oduczony wiary w geniusz ludzki”[1].

Tadeusz Konwicki w barwny i ciekawy sposób przenosi nas do rzeczywistości, w której dane było mu żyć. Lwia część jego refleksji dotyczy sytuacji, w jakiej znajdowała się wówczas Polska; wiele stron poświęca naszej narodowej mentalności, patriotyzmowi i aktualnym trendom w zakresie polityki, mody, literatury i wielu innych dziedzin życia społecznego. Jednak „Kalendarz i klepsydra” oferuje nam również relacje autora z podróży do Chin, Stanów Zjednoczonych i NRD. I właśnie te opisy (zwłaszcza w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych) odsłaniają przed nami „drobnomieszczański prowincjonalizm” Konwickiego, polegający na mieszaninie niechęci, niepewności oraz strachu przed nieznaną, ogromną „nowością” napotkanej kultury.

Wiele jeszcze można byłoby napisać na temat tej książki i samego autora, jednak przyjemność zapoznania się z dorobkiem literackim Tadeusza Konwickiego pozostawiam wszystkim zainteresowanym. Szczerze zachęcam do lektury, nie tylko ze względu na bogaty i wartościowy język, ale również dlatego, że książka zawiera w sobie próbę odpowiedzi na wiecznie nurtujące nas, jako ludzi, pytania – jaki jest sens istnienia? Czy istnieje Bóg? Czym jest dobro, a czym zło? A wszystko to okraszone humorem i ironią. Warta przeczytania.

---
[1] Konwicki Tadeusz, "Kalendarz i klepsydra", Wyd. Czytelnik, Warszawa 1989, s.61

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 7838
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 10
Użytkownik: Aneta1982 25.10.2007 23:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem młodym czytelniki... | Method
Recenzja ksiazki "Kalendarz i klepsydra" jest bardzo dobra. Zainteresowala mnie jej tresc dzieki powyzszej wypowiedzi.
Użytkownik: Method 26.10.2007 16:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Recenzja ksiazki "Ka... | Aneta1982
Dziękuję. Cieszę się, że moja recenzja ma wpływ na popularyzację tej książki. Pozdrawiam :)
Użytkownik: plectrude 01.11.2007 19:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem młodym czytelniki... | Method
Ostatnio dużo słyszę o Tadeuszu Konwickim, a szczerze powiedziawszy mało wiem na jego temat. Ta recenzja (bardzo dobrze napisana) z pewnością wzbogaci moje pojęcie na temat osoby autora i zmobilizuje do zwrócenia większej uwagi na jego twórczość.
Użytkownik: martamatylda 02.11.2007 16:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem młodym czytelniki... | Method
Świetna recenzja :) Muszę koniecznie przeczytać tę ksiażkę, zawsze mnie okres PRLu interesował. Wypożyczyłam nawet "Władzę", ale okazało się, że to tylko pierwszy tom, a drugiego nie ma. Czy oprócz "Kalendarza i klepsydry" Konwicki napisał inne książki o tej tematyce? A może znasz innych autorów? :)

pozdrawiam
martamatylda
Użytkownik: Method 03.11.2007 21:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetna recenzja :) Muszę... | martamatylda
Polecam Ci "Pięknych dwudziestoletnich" Marka Hłasko. Autor dużo uwagi poświęca tam okresowi stalinizmu w Polsce - poza tym powieśc utrzymana jest w konwencji "Kalendarza i klepsydry". Jeżeli chodzi o samego Konwickiego, to opisana przeze mnie książka była pierwszą pozycją tego autora, którą udało mi się na razie przeczytac, dlatego też nie jestem w stanie wskazac Ci innej jego powieści, która mogłaby Cię zainteresowac.
No, ale przecież przed Tobą jest jeszcze przyjemnośc zapoznania się z "Kalendarzem i klepsydrą :) Pozdrawiam!!
Użytkownik: martamatylda 04.11.2007 19:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Polecam Ci "Pięknych... | Method
Dziękuję za sugestię, zarezerwowałam już w bibliotece obie książki,jak przeczytam, to podzielę się wrażeniami :)
Użytkownik: 00761 05.11.2007 19:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetna recenzja :) Muszę... | martamatylda
To może sięgnij po "Małą apokalipsę" Konwickiego. To groteskowa powieść polityczna, która świetnie pokazuje mechanizmy działania systemu będącego już w fazie wewnętrznego rozkładu.
Użytkownik: martamatylda 08.11.2007 22:30 napisał(a):
Odpowiedź na: To może sięgnij po "Małą ... | 00761
O, bardzo dziękuję :) Czegoś podobnego szukam, chociaż najbardziej zależałoby mi na czysto propagandowych książkach, autorach - entuzjastach komunizmu itp... ale przeczytam na pewno :)
Użytkownik: 00761 09.11.2007 14:28 napisał(a):
Odpowiedź na: O, bardzo dziękuję :) Cze... | martamatylda
O, "produkcyjniaki" to ciekawa sprawa, choć przeczytanie jednego daje wystarczający pogląd o reszcie. :/ Podaję Ci kilka, bo to teraz trudno znaleźć:
- Konwicki (ten sam, a jakże) "Przy budowie" (to powieść z czasów, gdy Konwicki budował Nową Hutę);
- Jan Wilczek "Nr 16 produkuje"
- Żukrowski "Mądre zioła"
- Ścibor-Rylski "Wegiel".
Użytkownik: martamatylda 11.11.2007 12:33 napisał(a):
Odpowiedź na: O, "produkcyjniaki" to ci... | 00761
bardzo Ci dziękuję :)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: