Dodany: 09.01.2013 13:37|Autor: antypater

Mistrz przestrzega


W swojej ostatniej niestety książce pt'' Rozważania o wojnie domowej'' (link: Rozważania o wojnie domowej (Jasienica Paweł (właśc. Beynar Leon Lech))) pan Paweł Jasienica, nie odrzucający wszystkich zdobyczy ''Wielkiej Rewolucji Francuskiej'' przestrzega przed utopijnymi pomysłami, jakie lęgną się w głowach niektórych ludzi, którzy nabrali przekonania, że znaleźli panaceum na wszechobecne zło świata tego. Na przykładzie powstania wandejskiego, które wybuchło przeciwko rządom ''braterstwa, równości i sprawiedliwości'' autor pokazuje złożoną scenerię oraz rysy psychologiczne głównych aktorów dramatu. Z opowieści, którą czyta się jednym tchem bez trudu wypływa wniosek, że owe trzy rzeczowniki, stanowiące motto rewolucji francuskiej obowiązywały tylko skazańców na gilotynie podczas wykonywania na nich wyroku. Do gustu przypadła mi szczególnie krótka, ale bardzo trafna charakterystyka naczelnego ''l'incorruptible'' rewolucyjnej Francji, czyli pana Maksymiliana Robespierre'a. Miałkość intelektualna jego tragicznych w skutkach poczynań, które zaprzepaściły wszystkie pozytywne zdobycze rewolucji została ukazana w pełni.

Dzieło to powinno być szerzej czytane, ponieważ w sposób jasny przestrzega ono przed pochopnym ''poprawianiem'' świata i szukaniem łatwych rozwiązań trapiących ludzkość problemów.

Warto też pamiętać to, co zauważa sam autor, że najtrudniejsze dla siebie chwile rewolucyjnego obłędu Francja przetrwała między innymi dlatego, że spore siły państw z nią walczących były zaangażowane w sprawy polskie.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 972
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 11.08.2013 17:01 napisał(a):
Odpowiedź na: W swojej ostatniej nieste... | antypater
Dzięki za polecenie!
Warto zwrócić też uwagę, że prawdziwe hasło rewolucji brzmiało: "Wolność, Równość, Braterstwo, albo Śmierć" - z czasem słowo śmierć usunięto, aby nie wskazywało, że jakobiński terror był od początku elementem rewolucji oraz, by nie godziło w liberalno-humanistyczny wizerunek rewolucji.
Użytkownik: antypater 11.08.2013 17:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki za polecenie! War... | LouriOpiekun BiblioNETki
Wlasnie te usunieta koncowke ''albo smierc'' dodala i konsekwetnie egzekwowala ''najukochansza coreczka'' rewolucji francuskiej, czyli rewolucja bolszewicka. A ze terror jakobinski tlil sie od wczesnych dni rewolucji widac po tym jak szybko usuwani byli zwolennicy lagodniejszych reform.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: