Dodany: 03.11.2007 18:43|Autor:

Książka: Wyzwanie
Vargas Llosa Mario
Notę wprowadził(a): katiezzz

W tomie opowiadań objętych wspólnym tytułem "Wyzwanie" dominującym motywem jest przemoc, pojęta raczej jako zjawisko psychologiczne niż społeczne. Tylko świadoma siebie siła, przewodzenie gromadzie, panowanie nad kobietą, nienaruszony honor własny lub honor bliskich może w pełni usatysfakcjonować mężczyznę - a jeśli znajdzie się coś, co zachwieje niezbędnym status quo, należy natychmiast podjąć walkę. Gra jest wielka, gdyż równa się życiu i bohaterowie opowiadań Vargasa Llosy znają jego cenę, w ich przeświadczeniu bowiem hańby ośmieszenia można uniknąć tylko poprzez śmierć: zadając ją albo samemu ginąc. Dlatego zabijają lub stają do nierównej walki po to, aby czuć się prawdziwymi mężczyznami - machos.

Różne są losy tych błędnych rycerzy, czcicieli męskiej siły i seksu. W tragedii syna ojciec znajdzie bezlitosną odpowiedź swego machismo, kłamstwo siostry spowoduje śmierć niewinnego człowieka, a jej bratu, obrońcy "honoru", zburzy obraz świata rządzącego się prawem silniejszego, natomiast zasadzie panowania machismo zaprzeczy niemęskie zdobywanie kobiet przez innego bohatera.

Ostatnie opowiadanie odcina się od całości i wprowadza odmienny nastrój - atmosferę magii i groteski zarazem.

"Wyzwanie" (tytuł oryginalny "Los jefes", wyd. 1959) jest debiutem prozatorskim Mario Vargasa Llosy zapowiadającym jego uczestnictwo w "boomie" literatury iberoamerykańskiej.

[Wydawnictwo Literackie, 1976]