Dodany: 17.01.2013 19:40|Autor:

Od czasu ukazania się "Szoku przyszłości" w 1970 roku, Alvin i Heidi Tofflerowie mówią o zderzeniu się dwóch cywilizacji: mechanistycznej - biurokratycznej cywilizacji - i uczłowieczonej - wyzbytej charakteru masowego nadchodzącej cywilizacji epoki wiedzy. Przez długi czas prace Tofflerów uznawano za futurystyczne. Tymczasem to, o czym mówili ćwierć wieku temu, przestało już należeć do przyszłości, a stało się namacalną teraźniejszością. Rozpętał się wokół nas kryzys instytucji drugiej fali: od służby zdrowia po edukację, od systemu wartości po struktury samorządowe. Tutaj i teraz stajemy wobec wyzwania, którym jest tworzenie instytucji świata trzeciej fali.

W "Budowie nowej cywilizacji" Tofflerowie powtarzają najistotniejsze stwierdzenia ze swoich poprzednich prac, aby w sposób skrótowy i syntetyczny przedstawić problemy wejścia w epokę trzeciej fali. Ich krytyka współczesnej polityki jest bezlitosna. Nie publikowane wcześniej sugestie co do nowej otwartej ku przyszłości polityki prowokują i zastanawiają.

[Zysk i S-ka, 1999]