Dodany: 12.11.2007 19:11|Autor: Cooss

Czytatnik: ***

Przeczytane: październik 2007

#Po raz kolejny cykl o Narni:)#

1. Lewis C.S., Opowieści z Narni 3 - Podróż „Wędrowca do Świtu”, [w:] Lewis C.S., Opowieści z Narni, t. I, z angielskiego przeł. Andrzej Polkowski, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1991.
[The Chronicles of Narnia 3 - The Voyage of the „Down Treader”, 1952]
powieść fantasy

2. Lewis C.S., Opowieści z Narni 4 - Srebrne krzesło, [w:] Lewis C.S., Opowieści z Narni, t. II, z angielskiego przeł. Andrzej Polkowski, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1991.
[The Chronicles of Narnia 4 - The Silver Chair, 1953]
powieść fantasy

3. Lewis C.S., Opowieści z Narni 5 - Koń i jego chłopiec,[w:] Lewis C.S., Opowieści z Narni, t. II, z angielskiego przeł. Andrzej Polkowski, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1991.
[The Chronicles of Narnia 5 - The Horse and His Boy, 1954]
powieść fantasy

4. Lewis C.S., Opowieści z Narni 6 - Siostrzeniec Czarodzieja, [w:] Lewis C.S., Opowieści z Narni, t. II, z angielskiego przeł. Andrzej Polkowski, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1991.
[The Chronicles of Narnia 6 - The Magician’s Nephew, 1955]
powieść fantasy

5. Lewis C.S., Opowieści z Narni 7 - Ostatnia bitwa, [w:] Lewis C.S., Opowieści z Narni, t. II, z angielskiego przeł. Andrzej Polkowski, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1991.
[The Chronicles of Narnia 7 - The Last Battle, 1956]

#Pierwszy raz cyberpunk...#

6. Gibson William, Neuromancer, z angielskiego przeł. Piotr W. Cholewa, Zysk i S-ka (seria Kameleon), Poznań 1999.
[Neuromancer, 1984]
powieść cyberpunkowa

7. Rowling J. K., Harry Potter 5 - Harry Potter i Zakon Feniksa z angielskiego przeł. Andrzej Polkowski, Media Rodzina, Poznań 2004.
[Harry Potter 5 - Harry Potter and the Order of Phoenix, 2003]
powieść fantasy

8. Silverberg Robert, Czas przemiany, z angielskiego przeł. Irena Lipińska, Dom Wydawniczy REBIS (seria Science Fiction), Poznań 1992.
[A Time of Changes, 1971]
powieść SF
NEBULA za najlepszą powieść 1971 roku

9. Martin Goerge R. R., Pieśni Ognia i Lodu 1 - Gra o Tron, z angielskiego przeł. Paweł Kruk, Zysk i S-ka, Poznań 1998
[A Song of Ice and Fire 1 - A Game of Thrones, 1996]
powieść fantasy

10. McIntyre Vonda, Opiekun snu, z angielskiego przeł. Marzena Beata Guzowska, Phantom Press International (seria Fantasy & SF), Gdańsk 1991.
[Dreamsnake, 1978]
powieść SF

#Trochę komiksów internetowych#

1. Apostate, Jah-Owen
2. Magdalena i Maciej Reputakowscy, AD2005-AD2007
3. Jan 'johnny' Lorek, Movie Maniac

Użytkownik: Tinu_viel 13.11.2007 20:23 napisał(a):
Odpowiedź na: #Po raz kolejny cykl o Na... | Cooss
I jak Ci się podobała "Gra o tron"? I jaka jest ta książka Silverberga? Warto ją przeczytać?
Użytkownik: Cooss 15.11.2007 15:13 napisał(a):
Odpowiedź na: I jak Ci się podobała &qu... | Tinu_viel
Jeśli chodzi o "Grę o tron" to podobała mi się bardzo:) Co prawda jak czytałam, to się okrutnie stresowałam;) Ale to z powodu empatii... Przywiązuję się do bohaterów i jak tylko idzie coś nie tak, robię się smutna i nie mogę czytać dalej;) A w tej książce szybko bohaterów polubiłam:D Jeśli chodzi o fabułę, to nie można się nudzić: dużo zwrotów akcji, ciekawe rozwiązania. Jest też sporo wątków porozpoczynanych, dlatego też czytelnik chce od razu przeczytać kolejną część:) Myślę, że będzie się działo w kolejnym tomie;) Polecam!!!!!!!

"Czas przemian" Silverberga podobał mi się trochę mniej (obie oceniłam na 5 w BiblioNETce, ale to dlatego, że jest tak mała skala oceniania i nie ma plusów i minusów;) Książka ta opowiada o świecie, w którym ludzie są bardzo zamknięci na innych, otwierają się jedynie przed osobami zwanymi "czyścicielami" oraz przed więźnym bratem i siostrą (takim przybranym rodzeństwem; na tym świecie każdy związany jest z jedną kobietą i z jednym mężczyzną na zasadzie więzi rodzinnej, w bogatszych rodach ma to często znaczenie polityczne). Fascynujące jest to, jak Ci ludzie funkcjonują w zupełnej izolacji emocjonalnej od innych i to, jak główny bohater zmienia się, jaką drogę musi przebyć, żeby zacząć myśleć inaczej oraz to, że podejmuje się zmienić życie innych, by mogli wyzwolić się spod władzy tradycji, religii, przesądów.
Książkę tę polecam Ci jedynie wtedy, jeśli interesuje Cię taki temat (i lubisz SF) i jeśli nie oczekujesz jakiejś bardzo rozbudowanej fabuły, bo w tej książce więcej jest refleksji, przemyśleń głównego bohatera.
Użytkownik: Tinu_viel 16.11.2007 23:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeśli chodzi o "Grę ... | Cooss
Dziękuję za polecenie, ale widzisz, czytałam ją już kiedyś, hm, w zasadzie powrót do niej na pewno by mi nie zaszkodził... Ja tak bardzo polubiłam ją, ponieważ bardzo było mi żal Eddarda Starka, kiedy został ścięty, a poza tym mnie także podobała się, i to bardzo, dlatego oceniłam ją na 6 (chyba). Nie jestem tak empatyczna jak Ty, nie miałam problemów z dalszym czytaniem, pomimo sympatii do bohaterów (niektórych); za to bardzo podobało mi się w "Grze o tron" coś takiego, że autor opisywał w jednym wątku jedną osobę, a w drugim kogoś zupełnie innego, czasem nawet wroga te pierwszej osoby oraz to, że nie było w niej podziału postaci na dobre i na złe, że różniły się między sobą, nie były stereotypowe, a poza tym książka ta w pewien sposób była realistyczna, świat w niej przedstawiony nie był cukierkowy, miał swoje plusy i minusy. Ja już znam kolejny tom, i jeszcze kolejny, i jeszcze, a na regale za mną leżą w tej chwili kolejne tomy z tego cyklu: "Starcie królów", "Nawałnica mieczy: Stal i śnieg" i "Nawałnica mieczy: Krew i złoto", ta środkowa jeszcze nie całkiem przeczytana. Nie miałabym z kolei tych książek w swojej biblioteczce, gdyby nie to, że w publicznej był jedynie tom pierwszy, a ja, tak samo jak Ty, chciałam się dowiedzieć, co będzie dalej :) A których bohaterów polubiłaś najbardziej?
Ten "Czas przemian" może być ciekawy, lubię science-fiction i czytałam kiedyś jedną książkę Silverberga, "Podróż do wnętrza Ziemi". Twój opis nasuwa mi jakieś odległe skojarzenia, mam wrażenie, że już kiedyś czytałam książkę, w której była mowa o czymś podobnym, choć nie takim samym... Obawiam się, że brak rozbudowanej fabuły może być dla mnie ciężki do zniesienia, ostatnio nie trawię takich książek, w których nic się nie dzieje. :)
Użytkownik: Cooss 19.11.2007 01:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za polecenie, al... | Tinu_viel
W bibliotece, z której ja korzystam nie było tylko pierwszego tomu;)
Mnie również przypadł do gustu sposób prowadzenia narracji - część zdarzeń opowiedziana jest przez kilka osób (a jak wiadomo, ile świadków jakiegoś wydarzenia, tyle relacji) - dzięki temu zyskujemy pełniejszy obraz sytuacji.
Postacie rzeczywiście nie były takie "papierowe", moim zdaniem to chyba najlepsze jest w tej książce.

A co do bohaterów, których polubiłam...
> Ned (Eddard)Stark - za całokształt;
> Bran Stark - za indywidualizm i umiłowanie wolności, które przejawiało się w jego pasji wspinaczkowej;
> Jon Snow - od czasu przeczytania cyklu o Skrytobójcy Robin Hobb lubię bękartów;), a tak poważnie to uważam, że jest naprawdę fajną postacią, lubię go za wiele rzeczy;
> Arya - za to, że jest przeciwieństwem swojej siostry;
> wszystkie wilkory:) szkoda, że jeden musiał zginąć, a drugi musiał odejść:(

Nie lubię...
> Króla Roberta - jakoś mnie nie przekonał, wg mnie miał za słaby charakter, jak na króla;
> Królowa Cersei Lannister - tu chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego;)
> Jamie Lannister - jak wyżej;
> dzieci Cersei i Jaime'ego;
> Lysa Arryn i jej syn - grr:/
> Sansa Stark - poprzewracało jej się w głowie;
> Yiserys Targaryean - za wszystko;

Postaciami, które wzbudzały we mnie ambiwalentne uczucia były:
> Daenerys Targaryean - ciekawa jestem, co zamierza...?;
> Tyrion Lannister - moim zdaniem bardzo ciekawa postać, nigdy tak naprawdę nie wiadomo, co zrobi i z jakiej przyczyny.

Niestety nie mogę przeczytać kolejnej części, dopóki nie przeczytam paru książek naukowych, których przeczytania ode mnie wymaga uczelnia...:/

Silverberga do tej pory przeczytałam tylko nagrodzone opowiadania (Hugo, Nebula) zebrane w zbiorze "Pożeglować do Bizancjum". Niektóre zrobiły na mnie niesamowite wrażenie! Dlatego sięgnęłam po "Czas przemian". Moim zdaniem jest to książka trochę słabsza od tych opowiadań, nie ma takiego klimatu jak one i pewno nie sięgnę już po nią drugi raz. Dała mi trochę do myślenia i zaskoczyła mnie konstrukcją świata, ale rzeczywiście z powodu mało wartkiej fabuły nie będzie to jakaś moja ulubiona książka. Z pewnością nie pochłania się jej w taki sposób, jak "Grę o tron":D
Użytkownik: Tinu_viel 19.11.2007 22:59 napisał(a):
Odpowiedź na: W bibliotece, z której ja... | Cooss
He he! A zatem nasze biblioteki mogłyby się z powodzeniem uzupełniać, jeśli chodzi o cykl "Pieśń lodu i ognia" ;)
Zgadzam się z Tobą i nie mam już nic do dodania.
Dla mnie w "Grze o tron" najlepsze jest to, że mnie wzruszyła, i to właśnie sobie cenię, bo bardzo rzadko zdarza się, żebym uroniła łezkę przy jakiejkolwiek książce.
Neda Starka lubię bardzo. Brana mniej, znacznie mniej. Co do Jona, zgadzam się. (Jeszcze nie przeczytałam ani jednej książki Robin Hobb.) Arya była ciekawa, i owszem. Wilkory... nie były dla mnie szczególnie ważne. Tych, których Ty nie lubisz, ja też specjalnie nie polubiłam.
Daenerys bardzo lubię, Tyrion za to jest bardzo ciekawą postacią, myślę.
Pech, ja też nie mam czasu na całe mnóstwo książek, które chciałabym przeczytać. :(
Skoro tak mówisz, będę musiała nadrobić braki w czytaniu książek Silverberga. Ciekawi mnie, jakie one będą. Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie znajdę na nie czas. :)