Dodany: 14.11.2007 15:50|Autor:

Oto on - inkwizytor i Sługa Boży. Człowiek głębokiej wiary.

Oto świat, w którym Chrystus zstąpił z krzyża i surowo ukarał swych prześladowców. Świat, gdzie słowa modlitwy brzmią: "I daj nam siłę, byśmy nie przebaczali naszym winowajcom". Świat, w którym "nasz Pan i jego Apostołowie wyrżnęli w pień pół Jerozolimy".

"Sługa Boży" to przeredagowane i uzupełnione wznowienie tomu opowiadań o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie, zawierające między innymi nigdy nie publikowany tekst "Czarne płaszcze tańczą". W "Słudze Bożym" czarnoksiężnicy odprawiają bluźniercze rytuały, demony zstępują na świat, czarownice knują mroczne intrygi. A temu wszystkiemu musi przeciwstawić się człowiek, którego serce jest tak gorące, jak ogień stosów, na które posyła swe ofiary.

"Od opowiadań Piekary oderwać się nie sposób, a im dłużej śledzimy walkę inkwizytora o prawdę i zachowanie choćby odrobiny dobra w ponurym świecie, tym więcej czujemy do niego sympatii".
Daniel Lenart, "Gazeta Wyborcza"

"Autor zastosował narrację w pierwszej osobie, co było znakomitym posunięciem, gdyż cynizm, z jakim inkwizytor komentuje wydarzenia, własne posunięcia i nawet myśli, jego ironia i zdrowy dystans do otaczającego świata znacznie uprzyjemniają lekturę »Sługi Bożego«".
Agnieszka Chojnowska, "Wirtualna Polska"

[Fabryka Słów, 2006]

Użytkownik: reniferze 13.12.2017 12:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Oto on - inkwizytor i Słu... | poranna__rosa
Oceniłam zaledwie na dwa - dlaczego tak surowo? Bo to banalne, przewidywalne, mało ciekawe historyjki. Ani wciągające, ani poruszające, ani dowcipne, ani straszne. Po autorze tej renomy spodziewałam się czegoś znacznie więcej - a tymczasem jedyna zaleta książki, to to, że szybko się czyta, więc strata czasu jest niewielka.