Dodany: 11.02.2013 12:58|Autor:

Książka: Gambit Wielopolskiego
Przechrzta Adam
Notę wprowadził(a): wwwojtusOpiekun BiblioNETki

Książka Adama Przechrzty "Gambit Wielopolskiego" to 10. tom serii wydawniczej Zwrotnice czasu. Historie alternatywne. Powieść Przechrzty opowiada o alternatywnych losach Polski i Rosji w XXII wieku, ukazanych na tle alternatywnej wizji całej Europy. Przechrzta zadaje pytanie: jak wyglądałaby historia Polski, gdyby nie wybuchło powstanie styczniowe?

"Adam Przechrzta napisał bardzo przewrotną, awanturniczą powieść o powstaniu styczniowym. Stworzył historyczny traktat czy, jak to mówią, powieść idei, a zarazem dał popis bujnej cyberpunkowej i alternatywnej science fiction rozgrywającej się w drugiej połowie XXII wieku. Przy czym, co najdziwniejsze, w jego książce powstania styczniowego praktycznie nie ma.

Nie ma, bo ono nie wybuchło, bo, by doń nie dopuścić, margrabia Wielopolski dokonał draństwa bardziej wymyślnego niż to, jakie znamy z naszej rzeczywistości. Nie było branki, tylko coś gorszego – o tym wydarzeniu dyskutuje na początku powieści dwu Polaków na służbie cara, Czachowski i Różycki. Obaj mają predyspozycje jokerów – wyrazistych, zdeterminowanych, charyzmatycznych osobników mogących wpływać na historię. Pierwszy jest byłym buntownikiem z organizacji Niepodległa, który przeszedł na służbę caratu. Drugi musi odstąpić od spisku, dokonać podobnego wyboru albo zginie".

(fragment posłowia M. Parowskiego)

Powieść ukazuje się w ramach kampanii z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego.

[Narodowe Centrum Kultury, 2013]