Dodany: 23.11.2007 13:20|Autor: edward56

Ogólne> Offtopic

"WOLNI LUDZIE - TWORZYC CZAS "

Premier dzisiaj na zakończenie swojego exposse w sejmie zacytował
Norwida " Wolni ludzie-tworzyć czas"
Spróbujmy rozwinąć tę myśl-co ona oznaczała w ustach Norwida,a co ma
znaczyć w wypowiedzi premiera.

Zapraszam do dyskusji.

Użytkownik: Reżyser 24.11.2007 18:28 napisał(a):
Odpowiedź na: ... | edward56
Jest to z pewnością aluzja do zbyt małej ilości czasu na przygotowania do Euro 2012.
Użytkownik: 00761 24.11.2007 18:50 napisał(a):
Odpowiedź na: ... | edward56
Jak zwykle: najpierw poezja, potem proza, w końcu dramat. Byle nie tragifarsa kołtuńska! :D
Użytkownik: janmamut 14.12.2007 22:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak zwykle: najpierw poez... | 00761
Krótko i celnie! Najgorsze, że już jesteśmy na etapie dramatu, a i wolni przestaliśmy być.
Użytkownik: edward56 24.11.2007 20:35 napisał(a):
Odpowiedź na: ... | edward56
Pytanie postawiłem po głebokim namyśle. Najpierw zastanowiłem się czy zakończenie expose premiera cytatem Norwida "wolni ludzie,tworzyć czas "bez komentarza miało sens i było zasadne. Po przemyśleniu,refleksji
historycznej doszedłem do wniosku,że premier mógł użyć tego cytatu.

Wiąże się to z nową filozofią rozumienia państwa i społeczeństwa przedstawioną w expose.Tak jak Norwid swoją twórczością stwarzał podwaliny rodzącej się nowej świadomości narodowej,tak tutaj możemy
być świadkami rodzenia się czegoś nowego./czy napewno/

W tym kontekście oraz wielu innych płaszczyznach należałoby chyba rozpatrywać w/w cytat./istotne granice wolności jednostki,jej ograniczenia.Wpływ jednostki ludzkiej na rozwój społeczny,zagrożenia/ Jest to wstęp do dalszej dyskusji.

Użytkownik: edward56 15.12.2007 08:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Pytanie postawiłem po ... | edward56
Cóż Norwid jest trudnym poetą do rozumienia, a może warto prześledzić jak w jego twórczości zmieniało się rozumienie wolności. Jak rozumiał pojęcie czasu. A jaka to sytuacja miała wpływ na to pisząc: Ojczyzna to wielki -zbiorowy obowiązek. Przypomnę Norwid był drugim pokoleniem Wielkiej Emigracji.