Dodany: 22.10.2004 15:42|Autor: EwaJ

Neutralność Argentyny

Okres II wojny światowej w literaturze jest opisywany często, zwykle mamy do czynienia z książkami, których akcja rozgrywa się na terenie Europy. Mniej wiemy o wojnie toczącej się na Pacyfiku, ale pojawiło się trochę książek na ten temat. Akcja powieści Griffina "Więzy honoru" (i następnego tomu pt. "Krew i honor") w większości rozgrywa się na terenie neutralnej Argentyny.

Neutralność w obliczu konfliktu takiego, jakim jest wojna światowa, to stan niepewny i sztuczny. Zwykle obywatele kraju neutralnego skłaniają się do popierania jednej ze stron walczących.

Trzej żołnierze amerykańscy zostają skierowani do Argentyny i mają zorganizować akcję unicestwienia statku zaopatrującego niemieckie U-Booty. Jeden z nich jest synem ważnej argentyńskiej osobistości z kręgu wojskowych, drugi bardzo dobrym pirotechnikiem, trzeci łącznościowcem. Tłem do przygotowania tej trudnej akcji jest specyficzne społeczeństwo Argentyny, gdzie są duże wpływy Niemców, ale i osiedlają się żydowscy uciekinierzy z Europy. Są tu miłość, podstęp, nienawiść i śmierć, wszystko barwnie opisane.