Dodany: 03.12.2007 21:49|Autor: Astral

Informacja

Pełna wersja powieści, bez ingerencji cenzury, ukazała się na Zachodzie w 1969 roku - roku, w którym autor wybrał wolność. A więc nie mamy po polsku pełnego wydania.

Tematem powieści z elementami autobiograficznymi jest masowa eksterminacja Żydów pod Kijowem (II wojna światowa). Pisarz oskarża władze sowieckie, których zarządzenia wspomogły hitlerowską machinę zagłady.

Użytkownik: miniwa 07.03.2010 20:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Pełna wersja powieści, be... | Astral
W Babim jarze dokonywano egzekucji nie tylko na Żydach - w Babim Jarze zginęła także duża część inteligencji ukraińskiej.
Użytkownik: Phi 13.06.2021 04:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Pełna wersja powieści, be... | Astral
Tematem to jest przede wszystkim okupacja niemiecka (opisana od początku do wyzwolenia miasta) widziana oczami rosyjskiego dziecka, a nie sama "eksterminacja Żydów". Dużo jest o tytułowym miejscu straceń masy ludzi: komunistów, Żydów, Ukraińców i innych w Babim Jarze.
"Pisarz oskarża władze sowieckie, których zarządzenia wspomogły hitlerowską machinę zagłady."
Źródło owych rewelacji? Ponieważ mało logiczne, że Niemcy liczyli się z zarządzeniami władz, które przepędzili, zaś eksterminację Żydów urządzili lata później. Zaś w Internecie nie ma nic o zarządzeniach, jest w encyklopedii Britannica napisane: "The complete Babi Yar is a scathing condemnation of both German and Soviet policies toward Ukraine in the 1930s and ’40s"
Mam krótkie pytanie czy autor informacji czytał wersję nieocenzurowaną? Czy chociażby wydanie polskie? Bo sądzę że nie po samym opisaniu tematu, ani jedno ani drugie.