Dodany: 03.01.2008 21:30|Autor: piano

refleksje rozważania

Myśli ulotne są jak czas,jak chwile, które bezpowrotnie przemijają, płyną w dal, odchodzą.Człowieczą myśl kształtuje wiele czyników.Nie tylko literatura,ale i sztuka muzyka,codzienne doznania, doświadczenia. Jednakże często ukrywamy swoje myśli, nie wypowiadamy ich głośno.czasem z obawy przed reakcją otoczenia czasem uzenętrznienie ich powoduje lęk przed samym sobą.Z problematyką a zarazem walką myśli musiało się zmierzyć wielu artystów, więźniów a także wiele wybitnych umysłów,poetów itp.Wielokrotnie zatapim sie w ich głębinie rozpoczynając swe rozważania.
Tak naprawdę wszycy myślą.Może wydaje się to sprzeczne, dość kontrowersyjne, ale cóż... Cała moja osobowość składa się z nietypowej struktury, dlaczego więc moje słowa mają brzmieć "normalnie"?Pod pojęciem normalny mozna wiele rozumieć,jest ono bardzo względne, czesto nawet stereotypowe, ale nie o tym chcę dziś opowiedzieć.
Nie lubię dzielić ludzi na grupy.W tym miejscu jednak to uczynię aby bardziej obrazowo ukazać kilka przykładów.Myślą zarówno ludzie źli, jak i dobrzy - oczywiśie dla każdego z nas pojęcie dobra i zła przybiera odmienny wymiar, co innego znaczy - myślą ludzie szaleni, fantycy, osoby mądre i wykształcone, głupcy, chorzy i zdrowi.Chodzi mi tylko o to, że wszyscy świadomie bądź nieświadomie sprawiamy, iż nasze myślenie jest dla każdego sprawą idywidualną, niepowtarzalną.To bardzo wyjątkowe zjawisko, cechujące właśnie daną jednostkę społeczną bez względu na rasę, pochodzenie, przynależność do grupy społecznej czy stan majątkowy.Bez wyjątków wszyscy obdarzeni jesteśmy tzw.myśleniem abstrakcyjnym, pozwalajacym (przynajmniej teoretycznie)
a) odróżniać dobro od zła
b) na analizowanie sytuacji
c) na kierowanie naszym własnym życiem
d) na odczuwanie wielu wartości estetycznych, także doświadczeń życiowych.
to były tylko 4 najważniejsze w moim przekonaniu sprawy, którymi w dużej mierze sterują nasze myśli.Bo nie wolno nam zapominać, że za myślami idą również czyny.
Warto też zrozumieć pewną kwestię.Każde myślenie jest inne, specyficzne, stanowiące swego rodzju odrębność.To niezwykle istotne.Stąd tak wiele różnych charakterów, osbowości.W dużej mierze kształtowane są właśnie poprzez sposób i rodzaj myślenia jakim się posługujemy. A wszystko to tworzy dość skomplikowany "mechanizm", ale nie będę się zagłębiać w wątki psychologiczne, to tylko moje luźne spostrzeżenia. Nie trudno więc zauważyć, że moje chwilami są chaotyczne, nie do końca zrozumiałe, pełne sprzeczności.Ale interpretację pozostawiam odbiorcom. Niokomu przecież niczego nie narzucam. Piszę tu sobie, bo chcę właśnie o tym opowiedzieć w danej chwili.Bo czuję, że to istotna kwestia.
Na jakość naszych myśli wpływają głównie: otoczenie, środowisko w jakim się znajdujemy, okres dziejowy, w którym przyszło nam żyć oraz świadomoć samego siebie. Dlatego też powinniśmy częściej zastanawiać się nad sobą i swoim postępowaniem, a nie tylko osądzać innych.