Dodany: 21.07.2013 21:47|Autor: ejotek

"Fala"

Christopher Hyde to kanadyjski pisarz o wszechstronnych zainteresowaniach: analityka rynkowa, dziennikarstwo telewizyjne, aż wreszcie pisarstwo. Jako dziennikarz zajmował się takimi tematami, jak ochrona środowiska czy nowoczesne technologie, jednak kiedy zaczął pisać, skupił się głównie na fikcji politycznej oraz thrillerach z wątkiem historycznym. Tworzy również pod pseudonimem Paul Christopher. "Fala" jest debiutem pisarza, powstałym w 1979 roku.

Wyobraź sobie, że jesteś inżynierem geologiem i pracujesz w Biurze Kontroli i Bezpieczeństwa Środowiska Naturalnego jako dyrektor regionalny. Do Twoich obowiązków należy nadzorowanie stanu wszystkich amerykańskich zapór na rzece Kolumbia. Nie jest Ci łatwo, bowiem Twoja praca zależy w dużej mierze od wiedzy na temat działania zapór po kanadyjskiej stronie, ale wiedzy tej, niestety, nie posiadasz... A przecież w zakresie Twoich obowiązków leży również zapewnienie bezpieczeństwa zakładom pracy położonym wzdłuż rzeki, że nie wspomnę o wielu istnieniach ludzkich... Czyż takie życie nie odciska śladu na człowieku? Czy taka praca nie wymaga wiele sił psychicznych od osoby, która jest w trakcie rozwodu (partnerka nie chciała być dłużej żoną zwykłego urzędnika)?

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

"Fala" to również tajemnicze spotkania, dziwne rozmowy, ucieczki, ranni i zabici. Ofiar jest sporo, ale tak naprawdę nie ma jak prowadzić śledztwa... Dlaczego? Nie zdradzę.

Jak czyta się książkę Hyde'a? Początkowo okropnie... małe literki, małe marginesy, a przez to dużo tekstu na stronie, co męczy trochę oczy. Akcja rozkręca się naprawdę powoli. Kilkakrotnie chciałam porzucić lekturę. Ale teraz nie żałuję, że przetrwałam te kryzysowe momenty, ponieważ gdy akcja się rozkręciła, to podniosło mi się ciśnienie... Były takie momenty, że musiałam na kilka sekund przerwać czytanie, żeby emocje opadły.

Podsumowując - książka jest warta poznania, mimo że porusza trudne tematy (w tym problemy naukowe). Jeśli ktoś potrafi przetrwać nudzący wstęp, powinien sięgnąć po nią koniecznie.

[Recenzja została wcześniej opublikowana na moim blogu]