Dodany: 05.08.2013 19:35|Autor:

nota wydawcy


Daphne, urodzona w Kenii, w rodzinie brytyjskich osadników, zawsze czuła się ściśle związana z naturalnym dla niej światem afrykańskiej sawanny i zamieszkujących ją dzikich zwierząt. Kiedy wychodziła za mąż za Davida, jednego z prekursorów ochrony przyrody i pracownika nowo powstałego Parku Narodowego w Tsavo, było dla niej jasne, że chce poświęcić swoje życie opiece nad afrykańską fauną, coraz bardziej zagrożoną przez człowieka.

Założyła między innymi jeden z pierwszych zwierzęcych sierocińców, gdzie do dziś przysposabia do samodzielnego życia na wolności porzucone słoniątka, małe antylopy oraz nosorożce. Ponadto wraz ze strażnikami parku prowadzi pionierskie badania nad komunikacją i obyczajami zwierząt.

Życie Sheldrick, opisane przez nią samą szczerze i otwarcie, jest również podróżą przez cały XX wiek, tak rzadko oglądany przez nas z afrykańskiej perspektywy; od ugruntowywania się europejskiego osadnictwa, przez niełatwy okres dwóch wojen światowych, aż po równie burzliwe czasy dekolonizacji. Wszystkie te wydarzenia w mniejszym lub większym stopniu odbiły się również na niemych świadkach historii - dzikich zwierzętach Afryki - które dla Sheldrick i jej bliskich zawsze pozostaną pełnoprawnymi mieszkańcami Czarnego Lądu.

"Opowiadane przez Sheldrick historie są niesamowite. Z tego właśnie słynie Afryka; zarówno radości, jak i tragedie osiągają tu skalę większą niż gdziekolwiek indziej. Czytelników ostrzegamy: po przewróceniu ostatniej strony odczujecie pokusę, żeby sprzedać cały dobytek i dołączyć do bohaterów książki".

BostonGlobe.com


Daphne Sheldrick (ur. 1934) - po ukończeniu liceum, zamiast studiów, wybrała pracę w Parku Narodowym Tsavo, gdzie pomagając osieroconym zwierzętom, dokonała wielu odkryć i stała się autorytetem w dziedzinie opieki nad dzikimi zwierzętami oraz ich reintrodukcji. Otrzymała wiele wyróżnień, w tym Order Imperium Brytyjskiego oraz doktorat honoris causa uniwersytetu w Glasgow. Jej praca zainspirowała m.in. twórców serialu dokumentalnego produkcji BBC "Dziennik słoni" oraz filmu "Dzikie z natury 3D"; Sheldrick była też bohaterką jednego odcinka programu Martyny Wojciechowskiej "Kobieta na krańcu świata". "Afrykańska love story", wydana w 2012 roku, zdobyła tytuł bestsellera "Sunday Timesa" i "New York Timesa". Książka ukazuje się w dziesięciu krajach. Prawa do jej ekranizacji kupiła wytwórnia Mandalay Pictures, główną rolę zagra Nicole Kidman, za kamerą stanie Philip Noyce.


[Wydawnictwo W.A.B., 2013]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 534
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: