Dodany: 30.08.2013 22:40|Autor: antypater

opowieść o wojnie o wszystko

W swojej książce zatytułowanej ''Ostatnia krucjata. Hiszpania 1936'' (link: Ostatnia krucjata: Hiszpania 1936 (Carroll Warren H.)) amerykański historyk opisał okoliczności, które doprowadziły do wojny domowej w Hiszpanii oraz jej przebieg, ze szczególnym naciskiem na pierwszy rok wojny.

Na samym początku wypada od razu powiedzieć, że wyraźna sympatia autora (moja również) leży po stronie nacjonalistów hiszpańskich.

Zgodnie z tym co zauważa sam autor na wstępie trzeba zaznaczyć, że bezwzględny obiektywizm w ocenie stron walczących w wojnie domowej w Hiszpanii jest niemożliwy do osiągnięcia. Przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że opisana w omawianej książce wojna odbyła się między ludźmi o zupełnie różnych poglądach na wszystkie aspekty życia ludzkiego. Konflikty o silnej podbudowie ideologicznej zawsze są bardzo krwawe, ponieważ walczące strony walczą tak naprawdę o wszystko, co jest dla nich najważniejsze. O ustąpieniu przeciwnikowi nie ma mowy. Tak właśnie było w pięknej Hiszpanii w latach 1936 - 1939.

Pan Warren H. Carroll opisuje w szczegółach bestialstwo oddziałów republikańskich, jakich należący do nich żołnierze dopuścili się na osobach duchownych oraz ich parafianach. Przykładów takich zachowań jest tak dużo, że czytelnik może czasem poczuć się lekko znużony. Ten mankament, jaki był nie do uniknięcia pan Warren H. Carroll rekompensuje czytelnikowi sporą dawką humoru i przyjemnym w odbiorze stylu narracyjnym, w jakim napisał swoją pracę. Zbrodnie oraz rozdźwięki pośród hiszpańskich nacjonalistów (konflikt generała Franco z karlistami) zostały również opisane na kartach tej książki.

Podsumowując stwierdzam, że jest to pozycja wartościowa, zwłaszcza na rynku polskim, na którym od wielu lat z wiadomych przyczyn dominuje orientacja prorepublikańska.