Dodany: 11.02.2008 10:55|Autor:

nota wydawcy


Bohaterami tej książki są polscy Żydzi, których losy rozrzuciły po całej Europie. Jej duchem jest Franz Kafka. Każda z postaci, o których jest ta opowieść, w jakiś sposób była związana z tym praskim urzędnikiem, jednym z największych pisarzy XX wieku.

Razem jadą w podróż. Są na nią skazani. Kafka nie znosił podróży, rzadko opuszczał Pragę, ale teraz i on pakuje walizki. Gromadzi bagaże... A w nich pożółkłe koperty, listy, notatki, dzienniki, stare kajety i fragmenty wspomnień. Zabiera strzępy myśli i zasuszone pragnienia. Zabiera to, co ważne i potrzebne; i to, co pozornie błahe. Wszystko, z czym czuje się dobrze, i co pozwoli mu spojrzeć raz jeszcze na swoje życie, co pozwoli mu lepiej poznać siebie i otaczający go świat.

Ten wysoki i chudy mężczyzna w eleganckim garniturze, w długim ciemnym płaszczu z kołnierzem postawionym do góry, w kapeluszu nałożonym nonszalancko, idzie zdecydowanym, spiesznym krokiem. Pakując bagaże odnalazł kilka fotografii z dzieciństwa. Już wtedy miał charakter. Jego twarz nigdy nie kłamała. Na niej wszystko jest wypisane. Upór. Bezkompromisowość. Strach. Wydatne kości policzkowe są oznaką sprzeczności. Z jednej strony podkreślają stanowczość, z drugiej łagodność. Stoją na granicy. Inne fotografie: on na tle rodziny. Matka, ojciec, siostry. On jeden jakby domalowany. Nie pasuje. Nigdzie nie pasuje.

Przyspiesza kroku. W ostatniej chwili spogląda na zegarek. Pociąg zaraz ruszy. Jeszcze tylko bagaże. Pojedzie daleko. Ucieknie. Zaszyje się. Odszukanie go nie będzie łatwe. Czasem pojawi się we śnie, jako mroczny stwór, nietoperz albo mucha. Nigdy motyl. Najwyżej ćma. Aż ktoś zapyta: Czy istniał naprawdę? Czy istniał? - zapytają również współtowarzysze tej podróży. A jeśli istniał, musi być zapisany w ich losach, które splatają się jak grzybnia...


Remigiusz Grzela. Urodzony w Starogardzie Gdańskim (1977), ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książki "Rozum spokorniał - Rozmowy z twórcami kultury" (2000). Jej bohaterami byli m.in. Krzysztof Piesiewicz, Krystyna Feldman, Ryszard Horowitz, Nina Andrycz, Jerzy Maksymiuk, Hanna Krall, Zdzisław Beksiński, Stefan Chwin, Anna Seniuk i ksiądz Jan Twardowski. W 2001 roku została opublikowana książka "Nauka a polityka - Dziwne losy filozofii prawa w Polsce", do której autor przeprowadził rozmowy ze znanymi naukowcami i myślicielami. Współautor książki "Chełmska 21" (Warszawa 2001) o historii warszawskiej wytwórni filmowej. Publikował w paryskiej "Kulturze", w "Literaturze", "Kinie", "Gazecie Wyborczej", w prasie zagranicznej. Doświadczenia związane z wywiadem przekazuje studentom Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, gdzie prowadzi wykład "Kultura wywiadu". Wydał dwa tomiki poetyckie, "Świat banalny" (1998) i "Drzewa wierzą naprawdę" (2001). Jego wiersze przetłumaczono na języki: norweski, hebrajski, włoski i angielski. Opowiadania drukowały pisma literackie. Jest też autorem dramatów: "Na gałęzi", "Biografia", "Uwaga - złe psy!" i "Naznaczeni".

Ostatnia jego książka, "Bagaże Franza K. czyli podróż, której nigdy nie było" (Instytut Wydawniczy Latarnik, 2004) opowiada o żydowskich aktorach, z którymi przyjaźnił się Franz Kafka oraz o kobiecie jego życia - Dorze Diamant. W aneksie można znaleźć dedykowaną temu samemu tematowi sztukę Grzeli pt. "Naznaczeni".

[Instytut Wydawniczy Latarnik, 2004]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 916
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: