Dodany: 02.10.2013 19:59|Autor: papetka

Gorzko-słodka czekolada

Joanne Harris to angielska pisarka, autorka kilku bestsellerów. Urodziła się jako córka Francuzki i Anglika. Zanim została pisarką imała się różnych prac. Zadebiutowała jako autorka w roku 1989 powieścią "Nasienie zła", nie był to jednak debiut udany. Sukces międzynarodowy odniosła dopiero książka "Czekolada". Na jej podstawie w 2000 roku powstał film.

Czekolada kojarzy nam się ze słodką chwilą przyjemności. Występuje w wielu odmianach. Mi najbardziej smakuje gorzka z dodatkiem chili. I taka właśnie jest książka "Czekolada".

Do Lansquenet, małej mieściny francuskiej przyjeżdża młoda kobieta Vianne z córką Anouk. Na wprost kościoła otwiera sklep z czekoladą. Jej pojawienie się powoduje to, że pomiędzy mieszkańcami dochodzi do zgrzytów. Najzacieklejszymi wrogami Vianne są ksiądz i jego poplecznicy. Nie da się ukryć, że jest on najważniejszą osobistością w Lansquenet. Nie cechuje go skromność i miłosierdzie przypisywane osobom duchownym. Wręcz przeciwnie, jest on mściwy, zachłanny, władczy. Vianne, swoim urokiem osobistym i dobrocią zjednuje sobie cześć społeczności lokalnej. Przychodzą oni do niej, nie tylko na czekoladę do picia i słodki dodatek, ale również w celach towarzyskich. Podczas zbliżającej się Wielkanocy kobieta postanawia urządzić dla dzieci "festiwal czekolady". Jednak są osoby, które nie będą chciały do niego dopuścić.

Powieść ta, to nie tylko kopalnia wiedzy na temat wyrobów cukierniczych i procesu powstawania czekolady. Porusza ona również ważne problemy społeczne: godne przeżywanie starości, dopuszczanie się złych uczynków wbrew wierze, nie akceptowanie tego co nowe, brak tolerancji wobec innych nacji.

W książce tej tajemnica goni tajemnicę. Są one odkrywane powoli, strona po stronie. Tajemnicza jest postać głównej bohaterki, tajemnicę skrywa człowiek w śpiączce, z którym spotyka się miejscowy ksiądz. On również ma swój sekret, który zna jedynie stara Armande.

Nie jest to książka do szybkiego przeczytania. Trzeba się nią delektować, jak czekoladą. Warto jednak poświecić kilka wieczorów i zajrzeć do miłej właścicielki "Le Celeste Praline".

Czekolada (Harris Joanne)