Dodany: 22.02.2008 09:39|Autor:

Książka: Matki
Dimowa Teodora
Notę wprowadził(a): mchpro

Teodorę Dimową zainspirowała tragedia, jaka rozegrała się przed laty w jednej z bułgarskich szkół.

Hipnotyczna, potoczysta powieść "Matki" wdziera się w codzienność młodych ludzi, stanowi przejmujące studium przeciętnej rodziny. Autorka ukazuje duszną atmosferę niezrozumienia, wyobcowania, atrofii uczuć. Opowiada o nastolatkach, które nie radzą sobie z brakiem miłości, samotnością, szukają przyjaźni poza domem. W ich życiu pojawia się młoda nauczycielka, postać na wpół realna, świadomie wyidealizowana. Zapełnia dotkliwą próżnię, staje się oparciem, autorytetem. Kiedy jednak ma jej zabraknąć, świat młodych ludzi wali się w gruzy.

Jedna z najgłośniejszych powieści bułgarskich w 2006 roku zdobyła prestiżową nagrodę Grand Prix dla Literatury Wschodnioeuropejskiej, przyznawaną przez centrum dialogu między Europą Środkową a Europą Wschodnią KulturKontakt, Bank Australia Creditanstalt oraz wydawnictwo Wiener.

[PIW, 2008]

Użytkownik: mucha tse tse 28.05.2008 19:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Teodorę Dimową zainspirow... | mchpro
Wciąga, wciąga. Bardzo dobrze napisana. Czyta się jednym tchem. Świetna narracja, przez którą staje się (niemal) uczestnikiem wydarzeń. Sama się sobie dziwię, bo początek powieści wcale nie zapowiadał mojego późniejszego entuzjazmu.

Smutna, prawdziwa historia. Dlatego warto przeczytać.