Dodany: 29.10.2013 13:24|Autor:

Jedna z najbardziej znanych klasycznych kryminalnych powieści Edgara Wallace'a, czterokrotnie filmowana i wielokrotnie wznawiana.

James Beardmore otrzymuje list z żądaniem natychmiastowej zapłaty 100 000 funtów ze znakiem Czerwonego Kręgu. Konsekwencje niezapłacenia mogą być dla niego tragiczne. Beardmore postanawia nie płacić i oprzeć się terrorowi mafijnej organizacji. Wkrótce listy z czerwonym znakiem mnożą się, a pierwsze wydarzenia wskazują, że Czerwony Krąg nie żartuje. Kto stoi za wszystko mogącą organizacją?

"– Czego pan żąda? – spytał, drżąc całym ciałem.
– Tego tylko, by pan spełniał zlecenia, ja zaś ochronię pana przed niebezpieczeństwem i dobrze zapłacę. Gotów jestem dać znaczną kwotę na umorzenie najkonieczniejszych zobowiązań. W zamian za to będzie pan puszczał w obieg wszystkie nadsyłane przeze mnie pieniądze, wymieniając je w razie potrzeby na obcą walutę, zacierał ślady numerów znanych policji, sprzedawał papiery wartościowe, których ja sprzedawać nie mogę, słowem, zostaniesz pan agentem moim i na żądanie – dodał z naciskiem – będziesz robił, czego zażądam.
Siedzący za szoferem mężczyzna namyślał się długo, potem zaś spytał z niejakim zuchwalstwem:
– Co to jest »Czerwony Krąg«?
– Pan nim jesteś – odrzekł szofer.
– Ja? – wykrztusił zdumiony wielce.
– Tak, pan i setki współpracowników, z których pan żadnego nie pozna nigdy i żaden z nich pana znać nie będzie.
– A pan?
– Ja znam wszystkich. No co, czy zgoda?
– Zgoda – rzekł po chwili".

(Fragment książki)

[Wydawnictwo Ciekawe Miejsca, 2013]