Dodany: 05.11.2013 23:29|Autor:

Podróżując przez kolejne indyjskie metropolie – Bombaj, Madras, Kalkutę i Delhi – Naipaul tworzy mieniący się niczym w kalejdoskopie, wielopłaszczyznowy obraz tego niezwykłego kraju, pędzącego ku zmianom, a jednocześnie zatrzymanego w czasie. Oddaje w ręce czytelników swój dziennik z podróży pełen refleksji i spostrzeżeń dotyczących religii, kast i klas w momencie, gdy idee wolnościowe wstrząsają dotychczasowym ładem. Genialność tej książki polega na decyzji Naipaula, by pokazać zachodzące zmiany z perspektywy ludzi – autor oddaje im głos, by z wielu indywidualnych opowieści na naszych oczach wyłoniły się współczesne Indie.

"Szkatułkowy portret kraju niekończących się opowieści, gdzie każdy życiorys kryje w sobie wiele istnień — faktycznych i baśniowych. Naipaul wędruje między ludźmi, wszywając ich losy w indyjski patchwork. To monumentalna książka, literackie świadectwo przebudzenia. Przełomowy moment rozpisany na milion głosów".

Paulina Wilk

"Wiedza i przenikliwość, które dają rozkosz czytania".
Paul Theroux

"Misterna, wspaniała i na długo pozostająca w pamięci".
"The New York Times Book Review"

"Niezastąpiona dla zrozumienia Indii u schyłku XX wieku".
"The Washington Post"

"Fascynująca, niemal hipnotyczna. (...) Bogaty, wielowarstwowy portret narodu, o którym my na Zachodzie wiemy zdecydowanie za mało. Poczujesz, że dowiedziałeś się dużo na temat Indii, ale wciąż będziesz czuć, jak wiele jeszcze zostaje do poznania".

"The Seattle Times"

"Literatura podróżna, historia, powieść, poezja – książka Naipaula czerpie z doskonałości każdego gatunku i spełnia się w jednej z najstarszych i najrzadszych form – w proroctwie. Za pomocą niezapomnianego języka niesie nadzieję na najgorsze czasy".

"The Christian Science Monitor"

"Wspaniała".
"The Spektator"

"Dogłębna, pięknie napisana, oferuje osobiste spojrzenie na społeczne i polityczne siły naciskające na zmiany w tym kraju".
"Minneapolis Star Tribune"

"Jeden z najinteligentniejszych pisarzy naszych czasów. (...) Jego słowne obrazy Indii są liryczne, oszczędne, precyzyjne i sugestywne. (...) Z powodzeniem – i w cudowny sposób – scala poszczególne prawdy dotyczące Indii z większym obrazem kraju".

"The Toronto Star"

[Wydawnictwo Czarne, 2013]