Dodany: 02.03.2008 19:25|Autor: robinslav

Książki i okolice> Pisarze> Aichinger Ilse

Ilse Aichinger

Po raz pierwszy natknąłem się na twórczość pisarki czytając jej opowiadanie pt. Port Sing wydane w zbiorze opowiadań - Czyż jest piękniejszy kraj...(opowiadania austriackie) wydanym przez wydawnictwo Czytelnik w roku 1980-tym. Opowiadanie to ukazało się w zbiorze opowiadań - Wo ich wohne. Erzaehlungen, Gedichte, Dialoge w roku 1963. Wydawca polski zamieszcza w książce informacje o roku wydania i podaje rok 1967 skracając również tytuł oryginału o "Wo ich wohne" co jest niewątpliwym błędem bądź niedopatrzeniem ( Czyż jest piękniejszy kraj.../str.86)
Moim drugim z pisarką "spotkaniem" była lektura wywiadu udzielonego przez nią dziennikarce "Die Zeit" w roku 1996 (okazją były tu 75-te urodziny Ilse Aichinger/ Die Zeit 46/1996). W wypowiedziach pisarki uderzyły mnie dwie rzeczy - nigdy nie chciała zostać pisarką a jej marzeniem był zawód lekarza (studiowała przeciez bodajże 2-3 lata medycynę) a na pytanie Iris Radisch (znana dziennikarka, współpracująca od 1990-tego z Die Zeit a także postać "medialna") czego życzy sobie w przyszłości odpowiedziała krótko:"Aby moja przyszłość nie trwała zbyt długo".
Użytkownik: Tiste Andii 03.03.2023 08:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Po raz pierwszy natknąłem... | robinslav
Krytyczna uwaga dotycząca skrócenia tytułu jest błędna, błędne jest też stwierdzenie, że "Port Sing" został opublikowany w przywołanym zbiorze wydanym w 1963 roku.

"Port Sing" po raz pierwszy został opublikowany w zbiorze z 1965 r. pt. "Eliza. Eliza. Erzählungen" (S. Fischer Verlag, Frankfurt am Main).

Faktycznie w 1963 r. opublikowano zbiór pt. "Wo ich wohne. Erzählungen, Dialoge, Gedichte" (również: S. Fischer Verlag) zredagowany przez Klausa Wagenbacha. Nawiasem mówiąc, Wagenbach rok później założył własne wydawnictwo, w którym wydał niektóre utwory Aichinger (w różnorakich antologiach). Zbiór ten zawierał: "Spiegelgeschichte", "Engel in der Nacht", "Die geöffnete Order", "Der Gefesselte", "Seegeister", "Wo ich wohne", "Belvedere". "Möwen", "Erstes Semester", "Die Auktion", "Wiederkehr", "Zu keiner Stunde", "Das Bauen von Dörfern". "Weiße Chrysanthemen", "Die trüben Stunden nutzend", "Gebirgsrand", "Teil der Frage", "Winteranfang", "Königsreim", "Nicht vor Mailand", "Winterantwort", "März", "Spaziergang", "Mein grüner Esel", "Die Puppe", "Briefwechsel", "Anweisung", "Ende des Ungeschriebenen", "Außer Landes", "Auf Sicht", "Widmung", "Die Maus".

Jako się rzekło, niepokojącą opowieść o zającach (królikach?) z Port Sing i miasta Nimes, po raz pierwszy opublikowano w 1965 roku. Następne jej wydanie miało miejsce w 1970 r., w zbiorze opowiadań Aichinger: "Nachricht vom Tag. Erzählungen" (Fischer Bücherei, Frankfurt am Main & Hamburg). Wreszcie w 1971 r. wydano kolejną antologię naszej autorki (w wyd.: Reclam) zredagowaną przez szwajcarskiego krytyka literackiego Heinza Friedricha Schafrotha. Tom zawierał trzydzieści cztery opowiadania (w tym dwadzieścia osiem opublikowanych po raz pierwszy) i oczywiście nasz "Port Sing".
I tu ciekawostka, zbiór ten nosił tytuł... "Dialoge, Erzählungen, Gedichte", bez "inkryminowanego" "Wo ich wohne". Można dodać, że żadne z opowiadań pomieszczonych w antologii z 1963 r. nie znalazło się w zbiorze z 1973 roku.

Pozostaje zatem jedynie kwestia roku 1967, może to błąd redakcji a może to robinslav źle zapisał?