Dodany: 04.03.2008 16:02|Autor: ylfka

Ogólne> Matury

Miejsca magiczne w literaturze i malarstwie.


Być może porywam się z motyką na słońce, to tylko poziom podstawowy... ale uznałam, że to może być bardzo wdzięczny temat, odrywający od ciężkiej rzeczywistości. Czy macie jakieś pomysły? Jestem bezradna, jeżeli chodzi o literaturę, bo zdaję sobie sprawę, że fantastyka jest uważana za trochę "niepoważny" gatunek i chyba nie wykręcę się tu tolkienowskim lasem Lothlorien. Jeżeli chodzi o malarstwo, polonistka poinformowała mnie, że bez surrealistów się nie obejdzie, co mnie trochę przestraszyło. Bardzo proszę o pomoc!
Wyświetleń: 16292
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 24
Użytkownik: joanna.syrenka 04.03.2008 16:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Być może porywam się z mo... | ylfka
Naczytałam się ostatnio o "Gwiezdnym pyle" Neila Gaimana - coś mi się widzi, że mógłby być to dobry przykład.

Co do malarstwa, i to surrealistów, to zapraszam do galerii obrazów Salvadora Dali - z pewnością coś znajdziesz. http://www.daligallery.com/
Użytkownik: Aquilla 04.03.2008 18:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Być może porywam się z mo... | ylfka
spokojnie - ja rok temu miałam temat o smokach - wykręciłam się Eragonem, Hobbitem, Niekończącą się opowieścią, Ostatnim smokiem, kilkoma faktami (gdzie był pierwszy wizerunek, różnice Europa/Azja, pochodzenie słowa smok) oraz... Tabalugą i grą Gotyk 2 :D Dostałam maksa, więc z tą fantastyką nie jest tak źle.

Co do Twojego tematu - magiczne miejsce nie musi być magiczne dosłownie - przypomina mi się Ania z Zielonego Wzgórza i jej zagajnik (łączka? no, miejsce gdzie dziewczynki się bawiły) z pewnością było magiczne - zaczarowała je siła wyobraźni. Jeśli fantastyka to kanon - Narnia, Śródziemie, może Ziemiomorze, Fantazja z Niekończącej się opowieści. Miejsca uznawane niegdyś za święte, mistyczne - może w Starej Baśni (nie wiem, nie czytałam). Tak jak mówiłam, miejsca które zaczarowała dziecięca wyobraźnia - może coś z Lindgren, nie mam teraz pomysłu. Legendy - Król Artur - Camelot, albo Jezioro (nie pamiętam nazwy), Atlantyda. Mity - na pewno coś tam znajdziesz. Przejrzyj cały romantyzm - las z wiersza Król Olch, Cmentarz z Dziadów. Może miejsca magiczne, bo ważne dla kogoś, np. ulubione wzgórze pary zakochanych.

Obrazy - tak jak poprzednio pisałam - romantyzm, oni tam naprawdę lubili te klimaty. Poza tym np. możesz wspomnieć o współczesnych malarzach fantastyki. Zajrzyj tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Arty%C5%9Bc​i_fantastyczni, surrealiści: Salvador Dalí, Giorgio de Chirico, Max Ernst, Hans Arp, Marcel Duchamp, Francis Picabia, Osvaldo Licini, René Magritte, możesz sobie wybrać któregoś. Orient - bardzo słabo MSZ wykorzystywany - poszukaj czegoś w sztuce Chin i Japonii (choćby na Wikipedii).


Troszkę się rozpisałam, ale bardzo mi sie Twój temat podoba.
Użytkownik: Ala O. 05.03.2008 14:51 napisał(a):
Odpowiedź na: spokojnie - ja rok temu m... | Aquilla
A może "Tajemniczy ogród"?
Użytkownik: ylfka 05.03.2008 16:31 napisał(a):
Odpowiedź na: spokojnie - ja rok temu m... | Aquilla
A no wlasnie, tez zastanawialam sie nad romantyzmem, tymi wszystkimi obrazami z ksiezycem odbijajacym sie w wodzie, czarna chmara drzew i tak dalej... czy "magiczne" mozna potraktowac jako hmm "klimatyczne"? Bo tak mi sie wymyslilo, ze to chyba powinno byc miejsce jakichs nadprzyrodzonych wyladowan, a o opisy takich miejsc w literaturze "powaznej" trudno.
Moja polonistka strasznie sie krzywi na dzwiek slowa "fantastyka". No coz, bedzie miala dyssatysfakcje, ze nie udalo sie jej wykorzenic z uczennicy zamilowania do fantastyki :)
Bo szczerze mowiac, najchetniej zrobilabym to w oparciu o tworcow gatunku fantasy. Az sie serce raduje na mysl o powrocie do ukochanych pozycji, ktore z racji matury poszly w kat... :)
Bardzo prosze, moze macie jeszcze jakies pomysly? A co zrobic z literatura przedmiotu?
Użytkownik: Aquilla 05.03.2008 17:24 napisał(a):
Odpowiedź na: A no wlasnie, tez zastana... | ylfka
Jeśli chodzi o fantastykę zawsze powtarzam to samo - Rękopis znaleziony w smoczej jaskini.
Użytkownik: hburdon 05.03.2008 21:10 napisał(a):
Odpowiedź na: A no wlasnie, tez zastana... | ylfka
Wydaje mi się, że fajnie byłoby podzielić prezentację na dwie części i w jednej omówić miejsca magiczne w fantastyce, a w drugiej miejsca magiczne w literaturze niefantastycznej. "Stara baśń" i "Tajemniczy ogród" to moim zdaniem świetne propozycje, bo pokazują dwa miejsca magiczne z różnych przyczyn: w "Starej baśni" uświęcone tradycją, w "Tajemniczym ogrodzie" ze względów emocjonalnych.
Użytkownik: Panterka 06.03.2008 10:10 napisał(a):
Odpowiedź na: A no wlasnie, tez zastana... | ylfka
Od razu mi się skojarzył pewien malarz, którym swego czasu byłam zauroczona: J.M. Turner.
A z literatury kojarzy mi się "Dagome Iudex" Nienackiego, tam była Ślęża jako miejsce magiczne i zdaje się jakaś jaskinia, w której zdobywało się długowieczność - też magiczna.
Użytkownik: kala175 06.03.2008 10:57 napisał(a):
Odpowiedź na: A no wlasnie, tez zastana... | ylfka
Możesz też chyba użyć książek z realizmu magicznego - np. Marqueza, Cortazara. Bo w ich książkach wszystko jest "magiczne", także miejsca. Np. to miasteczko, którego losy Marquez opisuje w "Stu latach samotności" (nie pamiętam nazwy) może być świetnym przykładem na ukazanie niesamowitości losów, miejsc, wydarzeń. Albo w książce Zafona "Cień wiatru" - Barcelona jest ukazana w sposób niesamowity, może nawet 'magiczny' :) W ten sposób udałoby Ci się znaleźć książki, które pasują do tematu, a poza tym nie wychodzą z kanonu literatury pięknej.
Użytkownik: ylfka 18.03.2008 21:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Możesz też chyba użyć ksi... | kala175
Dziękuję za wszystkie pomysły, jeżeli coś jeszcze przychodzi Wam do głowy, śmiało piszcie, bardzo mi to pomoże. Mam natomiast problem z literaturą przedmiotu.. czy istnieją jakieś sensowne publikacje traktujące na temat magii w literaturze? Hmm. Ktoś chyba wspominał "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" Sapkowskiego, kompendium fantasy. Mogłoby być? A trochę "poważniejsze"? Martwi mnie też omawianie twórczości surrealistów, czy są jakieś książki analizujące takie problemy? Proszę o przeszukanie obszernych pokładów pamięci i wiedzy.. pozdrawiam z Wysp i życzę Wesołych!
Użytkownik: Aquilla 18.03.2008 22:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za wszystkie pom... | ylfka
Z fantasy nic poważniejszego od Sapka raczej nie znajdziesz. Co do surrealizmu Spiskowcy wyobraźni: Surrealizm (Taborska Agnieszka) Surrealizm (Janicka Krystyna) Surrealizm (Klingsohr-Leroy Cathrin) Poszukaj też w internecie - u mnie połowa bibliografii to były stronki, łącznie z Wikipedią :)
Użytkownik: ylfka 26.03.2008 16:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Z fantasy nic poważniejsz... | Aquilla
Jeżeli chodzi o realizm magiczny, muszę zupełnie obejść ten temat, jako że literatura latynoamerykańska jest mi jak na razie tylko obca. Muszę więc skoncentrować się na przedstawieniu miejsc magicznych, w znaczeniu dosłownym i przenośnym, kryjącym jakąś tajemnicę rozbudzającą wyobraźnię. Taki jest plan ogólny. Nie mam nic przeciwko jeszcze jakimś sugestiom.
Użytkownik: evelinho3 21.11.2008 12:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Być może porywam się z mo... | ylfka
WITAM.Mam problem.Nie moge znaleźć ksiażek do literatury podmiotu.
Mój temat brzmi:Formuły magiczne i zaklęcia w języku polskim.podaj na wybranych przykładach i prac teoretycznych.
bardzo proszę o pomoc:)
Użytkownik: dzuss 08.10.2010 19:29 napisał(a):
Odpowiedź na: WITAM.Mam problem.Nie mog... | evelinho3
Pomocy ! :)
Mój temat to również 'magiczne miejsca w literaturze i malarstwie'
Z literatury trochę mam ,ale przydało by się parę pomysłów :)
Natomiast największy problem mam z malarstwem ,próbuje znaleźć malarzy którzy malowali swoje domy , wsie w których się wychowali itd .

Bardzo proszę o pomoc :)
Użytkownik: Sherlock 08.10.2010 23:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Pomocy ! :) Mój temat to... | dzuss
Włodzimierz Tetmajer, Jacek Malczewski, Paul Cézanne.
Użytkownik: dzuss 09.10.2010 12:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Włodzimierz Tetmajer, Jac... | Sherlock
Ooo dziękuję bardzo :)
Właśnie o to mi chodziło :)
Jeśli ktoś jeszcze zna takich malarzy to bardzo proszę o nazwiska :)
Użytkownik: Magrat 09.10.2010 12:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Ooo dziękuję bardzo :) W... | dzuss
Monet z pewnością popełnił jakiś obraz ze swoim domem.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 09.10.2010 16:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Monet z pewnością popełni... | Magrat
Z samym domem - nie wiem, ale za to przydomowy ogród stał się tematem mnóstwa jego późnych obrazów - na pewno można go uznać za magiczne miejsce.
Użytkownik: Czajka 10.10.2010 07:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Z samym domem - nie wiem,... | dot59Opiekun BiblioNETki
Na marginesie wątku - słyszałam jego wypowiedź w telewizji - dom kupił sobie za szkic, czyli widać tu ścisły związek z malarstwem, chociaż bardziej finansowy a nie magiczny. ;)
A wracając do magicznych miejsc - oczywiście Combrey u Prousta - jest magiczne po wielokroć, jako wywołane z przeszłości i potem jako wywołane z fikcji literackiej (w tej chwili jego pierwowzór rzeczywisty, Illiers, nosi nazwę Illiers-Combray) oraz raj z Biblii.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 09.10.2010 16:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Pomocy ! :) Mój temat to... | dzuss
Van Gogh - "Żółty dom" i inne pejzaże z okolic Arles nie przedstawiają co prawda jego rodzinnych okolic, ale za to miejsce, w którym chyba najpełniej rozwinął się jego talent i bez wątpienia będące dla niego miejscem magicznym. Dość dokładnie przedstawia to jego słynna biografia - "Pasja życia" Stone'a.
Użytkownik: dzuss 09.10.2010 17:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Van Gogh - "Żółty dom" i ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Tak się jeszcze zastanawiam nad miejscami 'zaczarowanymi przez parę zakochanych' ,czy któryś z malarzy malował coś takiego ?
Nie znam się za dobrze na malarstwie ,niestety :( a zależy mi żeby napisać tę pracę jak najlepiej :)

Bardzo dziękuję za pomoc :)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 09.10.2010 17:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak się jeszcze zastanawi... | dzuss
Takiego motywu z zakochanymi nie kojarzę (ale dobrze znam tylko impresjonistów i niektórych polskich artystów z okresu międzywojennego). Ale gdyby się skupić tylko na miejscach, które były magiczne dla samych malarzy, to byłoby już o czym pisać - jeden maluje krainę swego dzieciństwa (przy okazji, jeszcze mi się przypomniał Stanisławski, taki mniej popularny polski malarz z przełomu XIX i XX wieku, który stworzył serię obrazów przedstawiających pejzaże Ukrainy, skąd pochodził; aha, i jeszcze Marc Chagall, nawet byłby może lepszy, bo reprezentuje już inną epokę w sztuce - ten z kolei malował wizje okolic Witebska, z elementami nawiązującymi do tradycji żydowskiej), drugi miejsce, gdzie odkrył siebie jako artystę, trzeci to, w którym osiągnął szczyt sił twórczych - a za wyjątkiem może całkiem współczesnych, prawie każdy jest uwieczniony w jednej lub kilku biografiach.
Użytkownik: Cirilla 09.10.2010 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak się jeszcze zastanawi... | dzuss
Władysław Podkowiński malował pejzaże majątków Chrzęsne i Mokra wieś należących do Kotarbińskich (tych od Tadeusza) - nieszczęśliwie zakochany w mieszkającej tam pani Kotarbińskiej - żonie swojego przyjaciela. :)
Użytkownik: wiana 09.10.2010 18:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Być może porywam się z mo... | ylfka
Nikt nie wymienił jeszcze Henri Rousseau, cała jego twórczość się nadaje, moim zdaniem.
Miejsca zaczarowane przez parę zakochanych - to mi się kojarzy z Marcem Chagallem, też mnóstwo obrazów pasuje do Twojego tematu.
Dodała bym też któregoś z Prerafaelitów.
Myślę, że spokojnie bez surrealistów można się obejść :-)
Użytkownik: dzuss 09.10.2010 22:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Nikt nie wymienił jeszcze... | wiana
Bardzo mi zależy na tym żeby obejść się bez surrealistów :)
Może ma ktoś jeszcze propozycje co do literatury ? ale raczej takiej bardziej licealnej :)
Na razie próbuje sporządzić bibliografię , taką już ostateczną ,dlatego potrzebuje dużooo pomysłów :)


Jeszcze raz dziękuje wszystkim za pomoc :)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: