Dodany: 15.11.2013 23:21|Autor: LeoniMa

Magia świąt

Książek z bł. Janem Pawłem II na okładce wydano już tak dużo, że nie śmiem nawet zaczynać wymieniać. Mam jednak wrażenie, że "Miejsce dla każdego" jest publikacją wyjątkową. Nikt nigdy wcześniej tak skutecznie nie zachęcił mnie do głębokiego przeżywania świąt. A nie ma się co oszukiwać - każdy z nas Boże Narodzenie i Wielkanoc jakoś świętuje.

Wspomnienia drugiego sekretarza Ojca Świętego - dotyczące wyłącznie przygotowań i następnie przeżywania dwóch najważniejszych okresów świątecznych w roku - przeplatają się z przytaczanymi przez Brygidę Grysiak wypowiedziami samego Papieża. O tym, że choinka jest bardzo ważna, bo symbolizuje życie, śmierć i światło, o tym, że szopka pozwala nam sobie uświadomić odrzucenie małego Jezusa, o tym, że kolędowanie było chyba ulubioną czynnością papieża i o tym wreszcie, że istotą świąt są radość i wspólne bycie. Wszystko takie nienachalne i na swój sposób niesamowite. Aż chce się czytać i "odgapiać" od Papieża.

Sądzę, że "Miejsce dla każdego" jest, jak mówi sam tytuł, dla każdego. Nikogo nie zniechęci.